اسپیسر بتنی

اسپیسر‌

‌تهاجم عامل ها محیطی یک کدام از اصلی‌ترین دلایل تخریب بتن تقویت گردیده با میلگرد‌ فولادی میباشد. پوشش بتن که به فاصله سطح بتن تا سطح اولین میلگرد آرماتور گفته می گردد‌، یکی مهم ترین پارامترهای سنجش کیفیت بتن میباشد. به جهت عبور اکسیژن و رطوبت از سطح پوشش بتن ناکافی و انبساط ناشی از اکسیداسیون و زنگ زدگی سطح میلگرد‌، بتن به طرف بیرون فشار داده گردیده و خرد میگردد و متعاقباً اکسیداسیون میلگرد و تخریب بتن با شتاب بیشتری ادامه یافته و از استحکام بنا‌ بتنی به شدت کاسته می شود. به طوری که هر ۲ میلیمتر کاهش درپ وشش بتن،می تواند ‌۱۰ سال کاهش عمر بنا بتنی را در‌پی داشته باشد.

اسپیسرها با فراهم آوردن قابلیت و امکان ساخت پوشش بتن کافی‌، نقش چشمگیری در ارتقا ‌عمر بنا‌های بتنی دارا هستند. اسپیسرهای پلاستیکی با طراحی خاص‌، مواد اولیه ‌سازگار با بتن‌، حمل و نقل راحت و قیمت خوب در انواع‌، گونه های و اندازه‌های متعدد‌ برای کاربردهایی نظیر ‌فونداسیون‌ها‌، سقف‌ها‌، دیوارها‌، ستون‌ها و … گزینه‌ به کار گیری قرار می گیرند.

 

اسپیسر بتنی

اسپیسر بتنی از جمله ابزاهای ساختمانی می‌باشند که در صنعت ساختمان به فعالیت می‌رود.
اسپیسر در لغت به معنای فاصله نگهدار میباشد
که عموماً فضای دربین میلگرد و قالب را تامین می نماید
و از ضعف‌های متداول و قابل پیش گیری در بنا‌های بتن مسلح، تاثیر عامل ها و موادتشکیل دهنده مخرب اطراف میباشد.
اکسیژن، رطوبت‌، کلر‌، سولفات‌ها و بقیه عوامل خورنده محیط می توانند با نفوذ به داخل بتن و تماس با میلگردها
منجر سرعت بخشیدن به خوردگی میلگرد شود و از عمر موءثر بنا بکاهند.
اسپیسر بتن بازدارنده از رسیدن عوامل خورنده محیط به سطح میلگرد می شوند‌.
رسیدن رطوبت و اکسیژن به سطح میلگرد سبب ساز واکنش اکسایش گردیده
و این اکسایش در سطح پهناور از میلگرد میگردد.
این فرآیند نوعی زنگ زدگی میباشد
که منجر ارتقاء حجم میلگرد گردیده و در نهایت با فشاری که به بتن میاورد منجر ایجاد ترک در بتن میشود.
اسپیسر بتن سبب ساز می شود که فاصله قابل قبولی میان میلگرد و سطح بیرون بتن ایجاد شود.
این در حالی میباشد که پوشش بتنی روی میلگرد می تواند به عنوان مهمترین دلیل پرهیز از خوردگی محسوب‌ شود.
هنگامی که میلگرد در سطح بتن نمایان شود
اثر شیمیایی رطوبت و عوامل خورنده سرعت قابل توجهی پیدا می نماید.
بر پایه ی مطالعات انجام یافته به ازای هر دو میلیمتر کاهش در ضخامت بتن روی میلگرد
۵ سال عمر بنا کم و دوام و عمر و پایایی ساختمان کم می‌گردد.
اسپیسر بتن پلاستیکی با طراحی خاص، مواد اولیه سازگار با بتن، حمل و نقل راحت و قیمت ارزان
در انواع، اشکال و اندازه‌های متعدد برای کاربردهایی نظیر
فونداسیون‌ها، سقف‌ها، دیوارها‌، ستون‌ها و .. گزینه به کارگیری قرار می گیرد.
از مزایای اسپیسر‌های پلاستیکی می‌توان به سهولت و ارزان بودن آن اشاره نمود.
اسپیسر بتن یا این که فضا ساز میلگرد که به منظور ایجاد فاصله میلگرد از سطح بیرونی بتن گزینه به کارگیری قرار می گیرد.
این فعالیت بدین خواسته صورت می‌گیرد
که بازدارنده از رسیدن عوامل خورنده محیط به سطح میلگرد شوند.
اسپیسرها بر پایه ی جنس مواد‌، گونه های مختلفی دارا هستند‌.
اسپیسر‌های پلاستیکی که فرآیند ایجاد آن‌ها سریع بوده و در انواع متفاوت قابل ایجاد میباشد.
همینطور از مقاومت بالایی برخوردار استو شکل پذیری سادگی داراست و در نتیجه از دید اقتصادی ارزان‌ترین دسته اسپیسر میباشد.
اسپیسر های چرخشی در ستون‌ها و دیوارهای بتنی گزینه به کار گیری قرار می گیرند.
هریک از اسپیسرهای پلاستیکی با اعتنا به میزان بار تحملی
و طرز بتن ریزی برای قسمت‌های خاصی از ساختمان طراحی گردیده
و مناسب به کارگیری در به عبارتی بخش از ساختمان میباشد.

انواع اسپیسر بتنی

اسپیسر بتن گونه های مختلفی داراست‌. یکسری مثال از آنان دربرگیرنده مورد ها پایین میباشد.

این اسپیسر‌ها برای سطح های عمومی به کار گیری می‌گردد که اصطلاحاً به آن اسپیسر خورشیدی یا این که چرخشی گفته می‌گردد. کاربرد آن ها در سطح های عمودی مانند دیوار، ستون و مقاطع مدور میباشد و از این اسپیسر می‌توان در گونه های بتن‌های پیش ساخته استفاده نمود. معیار به کارگیری از این اسپیسر در دیوارها ۳ عدد در هر متر مربع از سطح دیوار میباشد و در ستون ۱۶ عدد در ستون‌های با طول ۳ متری و برای ستون‌های با ارتفاع فراتر تعداد ۲۴ عدد میباشد.

 

مقاومت عالی و تحمل بار نقطه‌ای تا ۳۰۰ کیلوگرم را داراست. در دال‌های بتنی و کف‌های گزینه به کارگیری قرار میگیرد. این قطعات به طور دو تکه (نری و مادگی) می‌باشند که قسمت مادگی با پایه پوشش ۲۵-۳۰ متری ایجاد می نماید و نری آن هم در سایزهای ۹۰ الی ۱۵۰ میلیمتری میباشد. انتخاب آنان مبتنی بر ضخامت سقف میباشد. ‌میزان به کارگیری از این اسپیسر‌ها ۴ عدد در هر مترمربع از واحد سطح میباشد.

 

اسپیسر یا این که فاصله نگهدار هارد برای بنا‌های سنگین مانند فونداسیون، تیرهای سنگین و کف به عمل می‌رود. این اسپیسرها برای میلگردها تا قطر ۳۲ پیش بینی گردیده‌ و دارنده توان و تحمل بار تا ۲۷۰ کیلوگرم میباشد.

 

استحکام قابل قبولی دارااست و تحمل بار نقطه ای تا ۲۵ کیلوگرم را دارااست. بنا‌های سبک سقف‌های کامپوزیتی، قطعات پیش ساخته بتنی که قطر میلگرد آن‌ها زیر ۱۶ میلیمتر میباشد از این اسپیسر به کارگیری می کنند و میزان به کار گیری اسپیسر بتن سبک در هر مترمبع از واحد سطح ۴ عدد میباشد.

 

استحکام بالا با امکان تحمل بار نقطه ای تا ۱۵۰ کیلوگرم را داراست. در بنا‌های با وزن متوسط مانند تیرها، پوترها و کفسازی‌های نیمه سنگین که قطر میلگرد آنان ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیمتر میباشد گزینه استعمال قرار می گیرد. میزان مصرف در کف‌های متوسط و نیمه سنگین ۴ عدد در هر مترمربع از واحد سطح و در تیرها و پوترها ۳ عدد در هر مترمربع میباشد.

 

مقاومت عالی با تحمل بار نقطه‌ای تا ۲۷۰ کیلوگرم میباشد. کاربرد آن در کفسازی‌های سنگین و پر تراکم مانند فونداسیون و تیر و شناژ که قطر میلگرد آن ها از سایز ۱۸ الی ۲۳ میلیکتر میباشد گزینه به کارگیری قرار میگیرد. میزان مصرف در کف‌هایی با وزن سنگین و پر تراکم ۴ عدد در هر مترمربع از واحد سطح و در تیرها و پوترها ۳ عدد در هر مترمربع میباشد.

 

اسپیسرهای گیره دار در پروسه بتن ریزی ثابت بوده و نمی‌چرخد. همینطور نصب آنان ‌آسان و راحت میباشد. لذا در مواردی که ثابت بودن و پایدار اسپیسر مد حیث میباشد از این دسته اسپیسر به کارگیری می گردد. وجود گیره بر روی این دسته اسپیسر‌ها سبب ساز میگردد تا بقیه میلگردها‌ی گزینه به کار گیری در محدوده معین و خاصی محدود شود.

 

اسپیسرهای بدون گیره محدودیتی برای سایز میلگرد به وجود نمی‌آورند البته در هنگام نصب چرخش و جابجایی موجود هست و در صورت نیاز به پایداری آنان می بایست از وسیله‌ای مثل قلاب سیمی از چرخش و حرکت آن ها خودداری کرد. طراحی اسپیسر‌ها به طریقی میباشد که دست‌کم تماس با سطح قلاب را داشته و به دلیل جنس پلاستیکی آن ها از نفوذ عامل های خورنده خودداری مینماید.

 

اسپیسرهایی میباشند که با ادغام دو یا این که تعدادی نوع اسپیسر بتن جهت منفعت گیری از مزایای آنان به طور توامان یا این که جهت صرفه جویی در طول نصب و هزینه به فعالیت می‌رود. مثل اسپیسر دوبل ۳۰-۱۰۰ که یک فاصله نگهدار برای تولید پوشش بتنی مش‌های زیرین در ارتفاع ۳۰ میلیمتری و نگهداری مش‌های بالایی در ارتفاع ۱۰۰ میلیمتری برای به کار گیری در شبکه‌های دو مش میباشد. اسپیسر شبکه دوم قادر است با اندازه‌های متعدد بر روی اسپیسر کفی مونتاژ شود.

 

این اسپیسر جهت به کارگیری در فونداسیون‌ها و کف‌های سنگین کاربرد دارااست. شکل خاص هندسی این قطعه به گونه‌ای طراحی گردیده که می تواند بار نقطه‌ای تا ۳۰ کیلوگرم را طراحی نماید. همینطور سایز میلگردهای گزینه به کارگیری در‌این اسپیسر میان ۸ تا ۳۲ میباشد. این اسپیسر بتن در سایزهای ۲/۵، ۳، ۴، ۵، ، ۶ ، ۷/۵، ۱۰ میلیمتر میباشد. عمده مصرف هارد فیلس‌ها برای تیرهای با شبکه سنگین فونداسیون‌ها و کف‌ها ۴ عدد در متر مربع و در تیرها ۳ عدد در متر طول میباشد.

 

این اسپسیر که مخصوص تیرچه بوده و سبب ایجاد پوشش بتن و ایجاد فاصله منظم عرض در میلگرد‌های طولی پایین (در تیپ دوتایی) و تقویت (در تیپ سه تایی) می گردد. تعداد به کار گیری در یک تیرچه بعداز ۲۰ سانتیمتر در ابتدا و انتهای تیرچه هر ۵۰ سانتیمتری یکی میباشد.

اسپیسر بتنی

بتن آرکا

برای بازدید از سایت دیگر ما اینجا کلید کنید.

با تشکر از دیدن شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *