اسپیسر پلاستیکی در مشهد

اسـپیسـرهای پلاسـتیکی

Plastic Spacers

اسپیسر پلاستیکی بتن چیست ؟ 

 

اسپیسرهای پلاستیکی بتن قطعاتی کارآمد در صنعت ساختمان هستند که علاوه بر ایجاد پوشش میلگردی مناسب ، بسیاری مزیتهای دیگر را به همراه دارند . اسپیسر یا فاصله نگهدار در سایزهای مختلف ایجاد پوشش های میلگردی از ۲۰ میلیمتر تا ۱۵۰ میلیمتر طراحی و تولید شده اند . مهم ترین ضعفی که در یک سازه بتن مسلح مطرح می باشد بحث خوردگی میلگردها می باشد. هوا، رطوبت، کلرایدها، سولفونات ها و سایر عوامل خورنده محیطی می توانند با نفوذ به درون جان بتن میلگردها را دچار خوردگی نمایند که این خوردگی در نتیجه باعث وارد شدن صدمات جدی به سازه خواهد شد. از مهمترین عوامل جلوگیری از خوردگی بتن ایجاد پوشش مناسب بر روی میلگردها با توسط به شرایط سازه و شرایط آب و هوایی می باشد . تجربه نشان داده است که استفاده از قطعات سنگی و آجری یا چوبی به عنوان فاصله انداز بین میلگرد و سطح بتن هرگز نتوانسته پوشش میلگردی مناسب و یکپارچه ای را روی سطح میلگرد بوجود آورد و در این شرایط معمولاً به دلیل یکپارچه نبودن پوشش روی میلگرد ها در نقاطی که پوشش به دلیل یک اندازه نبودن تکیه گاهها کمتر شده است،‌ احتمال خوردگی در آن نقاط بالاتر رفته است ،‌ اسپیسرها قطعاتی کارآمد و مقرون به صرفه و سبک هستند که می توانند پوشش یکپارچه روی سطح میلگرد بوجود آورند .

از جمله مزایای استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی به شرح زیر است:

 

·  ایجاد پوشش یکپارچه روی سطح آرماتورها

·  اقتصادی و مقرون به صرفه و ارزان

·  وزن سبک ،‌ حمل ونقل آسان

·  سرعت بخشیدن به فاصله گذاری جهت پوشش میلگردها

·  نیاز به نیروی انسانی کمتر

·  سرعت اجرا و در نتیجه سرعت اجرای پروژه

· درگیری کامل با بتن به دلیل وجود حفره های تو خالی در ساختار خود یا عدم جابجایی میلگردها به دلیلی وجود قفل کن در اسپیسر

انواع اسپیسرهای پلاستیکی

اسپیسر مینی فیکس

اسپیسر مکس فیکس

اسپیسر هارد فیکس

اسپیسر سوپر استرانگ

اسپیسر دوبل دوشبکه

اسپیسر خورشیدی دیواری

اسپیسر فلت فیکس

اسپیسر کاشی

میان بولت آب بند

حتماً همگان با این موضوع مواجه شده اند که قسمتی از بتن یک سازه بتنی تخریب شده و میلگردها نمایان می شود. این مشکل معمولاً بر اثر تاثیر عوامل شیمیایی ، ‌رطوبت و عوامل خورنده بر میلگردها بوجود آمده است که بخش عمده ای از آن به دلیل عدم رعایت پوشش بتنی مناسب روی میلگرد ها در هنگام اجرا می باشد که این نقص با استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی بتن در هنگام اجرای پروژه مرتفع خواهد شد . پوشش بتن روی میلگردها بسیار حائز اهمیت است و باید با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع سازه بتنی و تراکم آرماتورها در نظر گرفته شود . به طوریکه هر ۲ میلیمتر کاهش در ضخامت بتن روی میلگرده ۵ سال از عمر سازه بتنی خواهد کاست و از دوام و پایایی سازه می کاهد. حال در نظر بگیرید برای سازه ای که پوشش میلگردی آن با توجه به شرایط ۵۰ ملیمتر تعیین شده است، بنا بر استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی بتن یا فاصله نگهدار مناسب از قطعات سنگ و موزاییکی و چوبی استفاده شود. قطعاً پوشش یکپارچه ۵۰ میلیمتر در نقاط مختلف سازه وجود نخواهد داشت و آسیب جدی به مرور زمان به سازه بتنی وارد خواهد آمد.

 

الف – نحوه انتخاب سایز اسپیسرها پلاستیکی بتن برای یک سازه بتنی:

پوشش بتنی روی میلگردها یا به عبارتی کاور بتن برابر است با حداقل فاصله بین رویه میلگردها ، اعم از طولی و عرضی ، تا نزدیکترین سطح آزاد بتن.

 

مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان رعایت موارد زیر در خصوص پوشش روی میلگردها ( کاور بتن ) ضروری است :

۱- قطر میلگردها

۲- چهارسوم بزرگترین اندازه اسمی سنگدانه ها

 

ضخامت پوشش بتنی میلگردها متناسب با شرایط محیطی و نوع قطعه مورد نظر نباید از مقادیر داده شده در جدول زیر کمتر باشد .

 

در صورتیکه بتن در مجاورت خاکی مقاوم ریخته شود و به طور قائم با آن در تماس باشد ،‌ ضخامت پوشش بتن نباید کمتر از ۷۵ میلیمتر انتخاب شود .

·  در صورتیکه بتن دارای سطح فرورفته و برجسته ( نقش دار یا دارای شکستگی ) باشد ، ضخامت پوشش باید در عمق فرورفتگی ها اندازه گیری شود .

·  در صورتیکه حفاظت های سطحی انجام شود مقادیر پوشش بتنی را می توان تا ۲۰ میلیمتر کاهش داد .

· اگر رده بتنی به اندازه ۵۰ مگاپاسکال بالاتر از حداقل رده باشد، می توان ۵ میلیمتر از مقدار پوشش بتن را کاهش داد، مشروط بر آنکه پوشش میلگرد از ۲۵ میلیمتر در محیط متوسط ، در محیط متوسط، ۳۵ میلیمتر و در محیط شدید و ۵۰ میلیمتر در محیط فوق العاده شدید کمتر نشود.

·  برای میلگرد با قطر بیش از ۳۶ میلیمتر مقادیر پوشش باید ۱۰ میلیمتر اضافه گردد.

 

ب – جنس اسپیسرها پلاستیکی بتن

اسپیسرهای پلاستیکی بتن بنا بر شرایط موجود بصورت اسپیسر پلاستیکی، اسپیسر بتنی، اسپیسر فلزی و اسپیسر چوبی تولید و عرضه می شود.

اسپیسرهای پلاستیکی از نظر قیمت، وزن، صرفه اقتصادی و شرایط تولید از سایر اسپیسرها دارای اهمیت و استفاده گسترده تری می باشد.


از جمله مزایای اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به سایر اسپیسرها می توان به نکات زیر اشاره نمود .

·  فرآیند تولید سریع اسپیسر پلاستیکی

·  قابلیت تولید اسپیسرهای پلاستیکی در اشکال مختلف باتوجه به سیال بودن پلاستیک مذاب

·  مقاومت بالای اسپیسرهای پلاستیکی

·  حمل و نقل راحت به لحاظ وزن سبک و بسته بندی مناسب

·  صرفه اقتصادی با توجه به قیمت پایین و سرعت بالای اجرا

 

ج – قیمت اسپیسر

قیمت اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به سایر متریال مصرفی جهت ساخت اسپیسر بسیار مناسب تر می باشد . قیمت اسپیسرها با توجه به سایز و انواع اسپیسرها متفاوت می باشد . پیشنهاد می شود جهت دریافت لیست قیمت اسپیسر با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید .

 

د – عمر اسپیسرهای پلاستیکی

همانطور که می دانید زمان تجزیه پلاستیک بسیار طولانی تر از سایر متریال ها می باشد و بنابراین می توان ادعا کرد که عمر اسپیسر پلاستیکی حداقل برابر با عمر سازه بتنی می باشد .

 

و – حداقل فاصله مجاز قرارگیری اسپیسرها کنار هم مطابق استاندارد BS8118-1:1997 فاصله اسپیسرها از هم نباید کمتر از نصف ارتفاع مشخص شده برای اسپیسر باشد .

 

ز – اندازه گیری بار وارده به اسپیسر

می توان با وارده به اسپیسرها را قبل از مصرف در پروژه اندازه گیری نمود . برای این منظور اسپیسر توسط دستگاه های فشار مکانیکی یا هیدرولیکی مورد آزمایش قرار می گیرد بدین صورت که اسپیسر زیر فک فشار قرارمیگیرد و با اعمال فشار، ‌بار قابل تحمل توسط اسپیسر اندازه گیری می شود. قدرت تحمل بار اسپیسر بصورت بار نقطه ای در نظر گرفته می شود . قدرت تحمل بار نقطه ای اسپیسر تا زمان رسیدن به تغییر شکل ۱ میلیمتر قابل اندازه گیری است . برای این منظور بار وارده به اسپیسر باید در کمتر از ۱۰ ثانیه وارد شود و سپس بار وارده را به مدت ۱۰ دقیقه حفظ نمود و تحت بار اعمالی،‌ تغییر شکل را اندازه گیری و ثبت نمود سپس بار را به مدت ۱۰ دقیقه پس از باربرداری اسپیسر بردارید در این حالت اسپیسر با انحراف ۱ میلیمتر باید به اندازه ارتفاع اولیه رسیده باشد .

 

ص – حداقل پوشش بتنی مجاز

حداقل پوشش بتنی مجاز ۱۵ میلیمتر است مطابق استاندارد BS8118-1:1997 پوشش بتنی ۱۵ میلیمتر تنها زمانی که حداکثر اندازه سنگدانه ها بیشتر از ۱۵ میلیمتر نباشد قابل استفاده است .

 

ط – مزیت اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به اسپیسرهای بتنی از نظر نفوذپذیری :

اسپیسرهای بتنی معمولا توسط ملات کارگاهی تولید می شود و هیچ راهکاری برای رفع نفوذپذیری و آب بندی در آنها در نظر گرفته نشده است و در هر نقطه ای که اسپیسر بتنی قرار گرفته باشد آن نقطه سازه را در مورد نفوذپذیر ضعیف می کند و در سازه هایی که نیاز به آب بندی و نفوذناپذیر شدن بتن وجود داشته باشد، مایعات، ‌رطوبت و عوامل خورنده به داخل سازه نفوذ کرده و موجب خوردگی میلگردها و در نهایت آسیب جدی به سازه خواهد شد. راهکار مناسب برای این امر جایگزینی اسپیسرهای بتنی با اسپیسرهای پلاستیکی است ولی در صورت اجبار برای استفاده از اسپیسرهای بتنی باید هنگام تولید اسپیسر بتنی با توجه به شرایط و محل مورداستفاده، مواد مناسب جهت آب بندی به ملات بتنی با توجه به شرایط و محل استفاده ،‌مواد مناسب جهت آب بندی به ملات موردنظر برای تولید اسپیسر بتنی افزوده شود تا خود اسپیسر نیز نفوذناپذیر شود.

اسپیسر پلاستیکی بتن

اسپیسر بتن در مشهد چیست

اسپیسرهای پلاستیکی بتن در مشهد قطعاتی کارآمد در صنعت ساختمان هستند که علاوه بر ایجاد پوشش میلگردی مناسب ، بسیاری مزیتهای دیگر را به همراه دارند . اسپیسر یا فاصله نگهدار در سایزهای مختلف ایجاد پوشش های میلگردی از ۱۵mm تا ۱۵۰mm طراحی و تولید شده اند . مهم ترین ضعفی که در یک سازه بتن مسلح مطرح می باشد بحث خوردگی میلگردها می باشد . هوا ، رطوبت ، کلرایدها ، سولفونات ها و سایر عوامل خورنده محیطی می توانند با نفوذ به درون جان بتن میلگردها را دچار خوردگی نمایند که این خوردگی در نتیجه باعث وارد شدن صدمات جدی به سازه خواهد شد . از مهمترین عوامل جلوگیری از خوردگی بتن ایجاد پوشش مناسب بر روی میلگردها با توسط به شرایط سازه و شرایط آب و هوایی می باشد . تجربه نشان داده است که استفاده از قطعات سنگی و آجری یا چوبی به عنوان فاصله انداز بین میلگرد و سطح بتن هرگز نتوانسته پوشش میلگردی مناسب و یکپارچه ای را روی سطح میلگرد بوجود آورد و در این شرایط معمولاً به دلیل یکپارچه نبودن پوشش روی میلگرد ها در نقاطی که پوشش به دلیل یک اندازه نبودن تکیه گاهها کمتر شده است ،‌ احتمال خوردگی در آن نقاط بالاتر رفته است ،‌ اسپیسرها قطعاتی کارآمد و مقرون به صرفه و سبک هستند که می توانند پوشش یکپارچه روی سطح میلگرد بوجود آورند .

از جمله مزایای استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی بتن در مشهد به شرح زیر است :

·         ایجاد پوشش یکپارچه روی سطح آرماتورها

·         اقتصادی و مقرون به صرفه و ارزان

·         وزن سبک ،‌ حمل ونقل آسان

·         سرعت بخشیدن به فاصله گذاری جهت پوشش میلگردها

·         نیاز به نیروی انسانی کمتر

·         سرعت اجرا و در نتیجه سرعت اجرای پروژه

·         درگیری کامل با بتن به دلیل وجود حفره های تو خالی در ساختار خود یا عدم جابجایی میلگردها به دلیلی وجود قفل کن در اسپیسر

حتماً همگان با این موضوع مواجه شده اند که قسمتی از بتن یک سازه بتنی تخریب شده و میلگردها نمایان می شود . این مشکل معمولاً بر اثر تاثیر عوامل شیمیایی ، ‌رطوبت و عوامل خورنده بر میلگردها بوجود آمده است که بخش عمده ای از آن به دلیل عدم رعایت پوشش بتنی مناسب روی میلگرد ها در هنگام اجرا می باشد که این نقص با استفاده از اسپیسر در هنگام اجرای پروژه مرتفع خواهد شد . پوشش بتن روی میلگردها بسیار حائز اهمیت است و باید با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع سازه بتنی و تراکم آرماتورها در نظر گرفته شود . به طوریکه هر ۲mm کاهش در ضخامت بتن روی میلگرده ا۵ سال از عمر سازه بتنی خواهد کاست و از دوام و پایایی سازه می کاهد . حال در نظر بگیرید برای سازه ای که پوشش میلگردی آن با توجه به شرایط ۵۰mm تعیین شده است ، بنابر استفاده از اسپیسر یا فاصله نگهدار مناسب از قطعات سنگ و موزاییکی و چوبی استفاده شود . قطعاً پوشش یکپارچه ۵۰mm در نقاط مختلف سازه وجود نخواهد داشت و آسیب جدی به مرور زمان به سازه بتنی وارد خواهد آمد .

الف – نحوه انتخاب سایز اسپیسر برای یک پروژه بتنی در مشهد :

پوشش بتنی روی میلگردها یا به عبارتی کاور بتن برابر است با حداقل فاصله بین رویه میلگردها ، اعم از طولی و عرضی ، تا نزدیکترین سطح آزاد بتن .

مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان رعایت موارد زیر در خصوص پوشش روی میلگردها ( کاور بتن ) ضروری است :

۱.        قطر میلگردها

۲.        چهارسوم بزرگترین اندازه اسمی سنگدانه ها

ضخامت پوشش بتنی میلگردها متناسب با شرایط محیطی و نوع قطعه مورد نظر نباید از مقادیر داده شده در جدول زیر کمتر باشد .

نکات قابل توجه در مورد جدول:

نوع شرایط محیطی

نوع قطعه

فوق العاده شدید

خیلی شدید

شدید

متوسط

۷۵

۷۵

۵۰

۴۵

تیرها و ستونها

۶۰

۶۰

۳۰

۳۰

دال ها و تیرچه ها

۵۵

۵۵

۳۰

۲۵

دیوارهاوپوسته ها

۹۰

۹۰

۶۰

۵۰

شالوده ها

 

 

در صورتیکه بتن در مجاورت خاکی مقاوم ریخته شود و به طور قائم با آن در تماس باشد ،‌ ضخامت پوشش بتن نباید کمتر از ۷۵mm انتخاب شود .

·         در صورتیکه بتن دارای سطح فرورفته و برجسته ( نقش دار یا دارای شکستگی ) باشد ، ضخامت پوشش باید در عمق فرورفتگی ها اندازه گیری شود .

·         در صورتیکه حفاظت های سطحی انجام شود مقادیر پوشش بتنی را می توان تا ۲۰mm کاهش داد .

·         اگر رده بتنی به اندازه ۵۰ مگاپاسکال بالاتر از حداقل رده باشد ، می توان ۵mm از مقدار پوشش بتن را کاهش داد ، مشروط بر آنکه پوشش میلگرد از ۲۵mm در محیط متوسط ، در محیط متوسط ، ۳۵mm و در محیط شدید و ۵۰mm در محیط فوق العاده شدید کمتر نشود .

·         برای میلگرد با قطر بیش از ۳۶mm مقادیر پوشش باید ۱۰mm اضافه گردد.

ب – جنس اسپیسر

اسپیسر بنابر شرایط موجود بصورت اسپیسر پلاستیکی اسپیسر بتنی اسپیسر فلزی و اسپیسر چوبی تولید و عرضه می شود . اسپیسرهای پلاستیکی از نظر قیمت ، وزن ، صرفه اقتصادی و شرایط تولید از سایر اسپیسر ها دارای اهمیت و استفاده گسترده تری می باشد . از جمله مزایای اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به سایر اسپیسرها می توان به نکات زیر اشاره نمود .

·         فرآیند تولید سریع اسپیسر پلاستیکی

·         قابلیت تولید اسپیسرهای پلاستیکی در اشکال مختلف باتوجه به سیال بودن پلاستیک مذاب

·         مقاومت بالای اسپیسرهای پلاستیکی

·         حمل ونقل راحت به لحاظ وزن سبک و بسته بندی مناسب

·         صرفه اقتصادی با توجه به قیمت پایین و سرعت بالای اجرا

ج – قیمت اسپیسر

قیمت اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به سایر متریال مصرفی جهت ساخت اسپیسر بسیار مناسب تر می باشد . قیمت اسپیسرهای تولیدی شرکت شیمیایی بتن پلاست از ۳۰۰ ریال الی ۴۵۰ ریال با توجه به سایز و انواع اسپیسر متفاوت می باشد . پیشنهاد می شود جهت دریافت لیست قیمت اسپیسر شرکت شیمیایی بتن پلاست با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید .

د – عمر اسپیسر پلاستیکی

همانطور که می دانید زمان تجزیه پلاستیک بسیار طولانی تر از سایر متریال ها می باشد و بنابراین می توان ادعا کرد که عمر اسپیسر پلاستیکی حداقل برابر با عمر سازه بتنی می باشد .

ه – خطای مجاز ابعادی برای اسپیسر

مطابق استاندارد BS 8118-1:1997 خطای مجاز اسپیسرها تا پوشش/ ارتفاع۷۵mm باید ±۱mm و برای پوشش/ ارتفاع بیش از ۷۵mm باید ۲mm± در نظر گرفته شود .

و – حداقل فاصله مجاز قرارگیری اسپیسرها کنار هم

مطابق استاندارد BS8118-1:1997 فاصله اسپیسرها از هم نباید کمتر از نصف ارتفاع مشخص شده برای اسپیسر باشد .

ز – اندازه گیری بار وارده به اسپیسر

می توان با وارده به اسپیسرها را قبل از مصرف در پروژه اندازه گیری نمود . برای این منظور اسپیسر توسط دستگاه های فشار مکانیکی یا هیدرولیکی مورد آزمایش قرار می گیرد بدین صورت که اسپیسر زیر فک فشار قرارمیگیرد و با اعمال فشار ،‌بار قابل تحمل توسط اسپیسر اندازه گیری می شود . قدرت تحمل بار اسپیسر بصورت بار نقطه ای در نظر گرفته می شود . قدرت تحمل بار نقطه ای اسپیسر تا زمان رسیدن به تغییر شکل ۱mm قابل اندازه گیری است . برای این منظور بار وارده به اسپیسر باید در کمتر از ۱۰ ثانیه وارد شود و سپس بار وارده را به مدت ۱۰ دقیقه حفظ نمود و تحت بار اعمالی ،‌تغییر شکل را اندازه گیری و ثبت نمود سپس بار را به مدت ۱۰ دقیقه پس از باربرداری اسپیسر بردارید در این حالت اسپیسر با انحراف ۱mm‌باید به اندازه ارتفاع اولیه رسیده باشد .

ص – حداقل پوشش بتنی مجاز

حداقل پوشش بتنی مجاز ۱۵mm است مطابق استاندارد BS8118-1:1997 پوشش بتنی ۱۵mm تنها زمانی که حداکثر اندازه سنگدانه ها بیشتر از ۱۵mm نباشد قابل استفاده است .

ط – مزیت اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به اسپیسرهای بتنی از نظر نفوذپذیری :

اسپیسرهای بتنی معمولا توسط ملات کارگاهی تولید می شود و هیچ راهکاری برای رفع نفوذپذیری و آب بندی در آنها در نظر گرفته نشده است و در هر نقطه ای که اسپیسر بتنی قرار گرفته باشد آن نقطه سازه را در مورد نفوذپذیر ضعیف می کند و در سازه هایی که نیاز به آب بندی و نفوذناپذیر شدن بتن وجود داشته باشد ، مایعات ،‌رطوبت و عوامل خورنده به داخل سازه نفوذ کرده و موجب خوردگی میلگردها و در نهایت آسیب جدی به سازه خواهد شد . راهکار مناسب برای این امر جایگزینی اسپیسرهای بتنی با اسپیسرهای پلاستیکی است ولی در صورت اجبار برای استفاده از اسپیسرهای بتنی باید هنگام تولید اسپیسر بتنی با توجه به شرایط و محل مورداستفاده ، مواد مناسب جهت آب بندی به ملات بتنی با توجه به شرایط و محل استفاده ،‌مواد مناسب جهت آب بندی به ملات موردنظر برای تولید اسپیسر بتنی افزوده شود تا خود اسپیسر نیز نفوذناپذیر شود

ع انواع اسپیسر پلاستیکی

انواع اسپیسرهای پلاستیکی با توجه به محل موردنظر برای مصرف ، سایز میلگرد ، نحوه قرارگیری آرماتور و پوشش بتنی مورد نظر تعیین می شود . به طور کلی اسپیسرها به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

۱.        اسپیسرهای افقی

انواع اسپیسرهای مورد استفاده در سطوح افقی عبارتند از اسپیسرهارد فیکس اسپیسر ماکس فیکس اسپیسر مینی فیکس اسپیسر فلت فیکس اسپیسر ساید فیکس اسپیسر یوفیکس اسپیسر دابل فیکس اسپیسر فلت بار اسپیسر راندبیس اسپیسر لانگ بیس

۱.        اسپیسرهای سطوح عمودی

انواع اسپیسرهای مورد استفاده در سطوح عمودی عبارتنداز اسپیسر ویل فیکس اسپیسر ویلسان اسپیسر کیج فیکس

۱.        اسپیسر خاص

انواع اسپیسرهای خاص مورد استفاده در سازه های بتنی به شرح زیر می باشد

اسپیسر نیلینگ اسپیسر استرندفیکس اسپیسر لوله مخابرات اسپیسر تیرچه

در ادامه توضیح اجمالی در مورد کاربرد هر یک از اسپیسرهای مورد استفاده در سازه بتنی خواهیم داشت :

·         اسپیسرهاردفیکس

اسپیسر سنگین هاردفیکس قطعه ای کارآمد و مناسب برای استفاده در سطوح افقی و انواع کف های سنگین و پرتراکم مانند فونداسیون ، تیرها ،‌ شناژها و کفهای حجیم می باشد . اسپیسر هاردفیکس قادر به جا دادن میلگرد ۱۰ تا ۳۲ میلیمتر میان کارگیرهای خود است و توان تحمل بار نقطه ای تا ۳۵۰ کیلوگرم را دارا می باشد . میزان مصرف اسپیسرهاردفیکس در فونداسیون ها و کفهای نیمه سنگین ۴ عدد در هر متر مربع و در کفهای فوق سنگین و حجیم ۶ الی ۱۰ عدد در هر متر مربع با توجه به حجم سازه و در تیرها و پوترها میزان مصرف اسپیسر هاردفیکس ۳ عدد در هر متر مربع طول ( در هر ردیف ۲ عدد با فاصله ۶۰ الی ۷۰ سانتیمتر از یکدیگر)می باشد .

·         اسپیسر ماکس فیکس

اسپیسر متوسط یا نیمه سنگین ماکس فیکس برای ایجاد پوشش بتنی در انواع سازه های میلگردی مانند پوترها ،‌تیرها ،‌شناژها و کف های با وزن متوسط مورد استفاده قرار میگیرند . اسپیسر ماکس فیکس قادر به جای دادن میلگرد ۸ تا ۲۰ میلیمتر داخل فک های خود می باشد و قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۱۸۰ کیلوگرم می باشد . میزان مصرف اسپیسر ماکس فیکس در کف های نیمه سنگین ۴ عدد در متر مربع می باشد و در تیرها و پوترها میزان مصرف اسپیسر ماکس فیکس ۳ عدد در هر متر طول ( در هر ردیف ۲ عدد با فاصله ۶۰ الی ۷۰ سانتیمتر از یکدیگر )‌ می باشد .

اسپیسر مینی فیکس :

اسپیسر سبک مینی فیکس ارزانترین و سبک ترین اسپیسر در میان اسپیسرهای تولیدس شرکت شیمیایی بتن پلاست می باشد . اسپیسر مینی فیکس در انواع کف ها و سقف های بافته شده با میلگردهای سبک ( میلگردهای حرارتی )‌جهت انواع سقف کامپوزیت و سقف های عرشه پولادی و قطعات پیش ساخته بتنی و … مورد استفاده قرار میگیرد . اسپیسر مینی فیکس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۳۵ کیلوگرم را دارا می باشند و قادر به جای دادن میلگرد ۶ تا ۱۸ میلیمتر داخل فک های خود می باشد . پیشنهاد می شود به دلیل سبکی و ضعف در ساختار اسپیسر مینی فیکس حداکثر سایز میلگرد مورد مصرف ۱۴ میلیمتر باشد چنانچه میلگردهای سایزهای بالاتر مدنظر بود بهتر است از ماکس فیکس یا هاردفیکس استفاده شود میزان مصرف اسپیسر سبک مینی فیکس در سقف های سبک ۴ عدد در هر متر مربع است .

اسپیسر فلت فیکس:

اسپیسر فلت فیکس از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به اسپیسر مینی فیکس دارد با این تفاوت که دارای یک کف صاف و تخت در زیر خود می باشد و به دلیل این مزیت برای ایجاد پوشش بتنی برای سقف ها و کف های سبک تیرچه بلوک که توسط فوم های پلی استایرن پوشانده شده اند مناسب است . اسپیسر فلت فیکس قادر به جای دادن میلگرد ۶ الی ۱۴ میلیمتر داخل فک های خود است و به طور کلی برای شبکه های میلگردی سبک پیشنهاد می گردد .

میزان مصرف اسپیسر فلت فیکس روی سطوح نرم و فرو رونده ۴ عدد در هر متر مربع و روی فوم های یونولیت ۲ عدد در عرض فوم و به فاصله ۵۰ سانتیمتر از یکدیگر در طول می باشد .

اسپیسر ساید فیکس

اسپیسر متوسط ساید فیکس یا اسپیسر یکطرفه برای ایجاد پوشش بتنی در سازه های با وزن متوسط و نیمه سنگین مورد استفاده قرار می گیرد . اسپیسر ساید فیکس با توجه به داشتن قفل کن یکطرفه قابلیت جا زدن از بغل بر روی میلگرد را دارا می باشد و به دلیل داشتن این مزیت چنانچه بطور مثال در سازه ای تعداد اسپیسرهای مصرفی از سوی ناظر کم باشد به راحتی از بغل به سازه اضافه شود . این مزیت باعث می شود تا برای اسپیسر گذاری مجدد زیر میلگردها نیاز به بالا آمدن شبکه های میلگردی و حرکت دادن آنها نباشد . اسپیسرهای ساید فیکس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۲۰۰ کیلوگرم می باشند میزان مصرف اسپیسر ساید فیکس در کف های متوسط ۴ عدد در هر متر مربع می باشد و در تیرها و پوترها ۳ عدد در متر طول می باشد .

اسپیسر یوفیکس

اسپیسر یوفیکس محصولی کار آمد می باشد که فاقد شاخک های قفل کن میلگرد در ساختار خود است و با توجه به داشتن نشیمنگاه و کرسی مناسب قابلیت قرار دادن انواع سایزهای میلگرد را بر روی خود میسر می کند . استفاده از یوفیکس در شرایط اسپیسر گذاری مجدد و در شرایطی که بنابر شرایط سازه ای سایز میلگردها متفاوت باشند مناسب است . اسپیسر یوفیکس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۲۰۰ کیلوگرم می باشد و میزان مصرف آن در کف های متوسط ۴ عدد در هر متر مربع و در تیرها و پوترها ۳ عدد در متر طول است . به دلیل عدم وجود شاخک های قفل کن میلگرد استفاده از اسپیسر یوفیکس برای سازه های میلگردی که جابجایی و رفت و آمد زیاد و بتن ریزی حجیم در آن انجام می شود مجاز نمی باشد .

اسپیسر دابل فیکس

اسپیسر دابل فیکس یا اسپیسر دو شبکه قطعه ای کارآمد و منحصر به فرد برای ایجاد پوشش بتنی در دال های بتنی و سقف های بتنی دو شبکه می باشند . اسپیسر دابل فیکس از دو قسمت پایه (مادگی) و هد(نری) تشکیل شده است و برای استفاده باید داخل هم مونتاژ شوند . پایه اسپیسر دابل فیکس دارای چهار پایه با ارتفاع ۲۵mmو ۴۰mm می باشد و قسمت هد یا نری اسپیسر دابل فیکس از ۸۰mm تا ۱۸۰mm قابل عرضه می باشد . برای مصرف اسپیسر دابل فیکس ابتدا پایه + هد با هم مونتاژ می شوند و روی سطح مورد نظر قرار میگیرند . اسپیسرهای شبکه زیرین روی پایه اسپیسر دابل فیکس قرار میگیرند . اسپیسر دابل فیکس یا اسپیسر دوبل قادر به جای دادن میلگرد ۶mm تا ۲۵mm روی پایه ها و میلگرد ۱۰mm تا ۲۵mm روی هد یا نری خود می باشد . میزان مصرف اسپیسر دابل فیکس در سطوح گسترده ۴ عدد در هر متر مربع می باشد .

اسپیسر فلت بار

اسپیسر فلت بار قطعه ای مناسب برای ایجاد پوشش بتنی روی میلگردهایی است که روی کف های نرم و فرو رونده ، مانند کف های پوشیده شده از فوم های پلی استایرن قرار خواهند گرفت .

اسپیسر فلت بار قادر به جای دادن دو ردیف میلگرد متقاطع به هم می باشد و باتوجه به این مزیت اسپیسر فلت بار برای قرارگیری در محل تقاطع دو میلگرد ایده آل است .اسپیسر فلت بار قادر به جای دادن میلگرد ۸mm الی ۱۴mm در قفل کن های خود است و میزان مصرف اسپیسر فلت بار ۴ عدد در متر مربع در سطوح گسترده است .

اسپیسر راندبیس

اسپیسر راند بیس یک فاصله نگهدار ساده و مقرون به صرفه برای سقف ها ودال های سبک و دیوارهای پیش ساخته که برای مسلح نمودن بتن از مش های آماده بافته شده در کارخانه استفاده می شود می باشد . اسپیسر راند بیس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۲۵۰ کیلوگرم می باشند و برای قرارگیری حداکثر سایز میلگرد ۲۲mm مناسب می باشند . میزان مصرف اسپیسر راند بیس در کف سازی ۲ عدد در هر متر مربع و در سقف های وسیع ۲ عدد درمتر مربع از مساحت می باشد .

اسپیسر لانگ بیس

اسپیسر لانگ بیس فاصله نگهداری مناسب و کارآمد بدون شاخک قفل کن است که فقط به عنوان کرسی شبکه های میلگردی سبک در سطوح وسیع و سقف هایی که قرار است با مش های بافته شده آماده ‌مسلح شوند مورد استفاده قرار میگیرد . استفاده از اسپیسر لانگ بیس در کف سازی سالن ها و محوطه سازی بسیار مقرون به صرفه می باشد . اسپیسر لانگ بیس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۲۰۰ کیلوگرم می باشد . میزان مصرف اسپیسر لانگ بیس در کف سازی ۲ عدد در متر مربع و در سقف های وسیع ۲ عدد در هر متر مربع از مساحت می باشد .

اسپیسر ویل فیکس

اسپیسر ویل فیکس یا اسپیسر گرد یا اسپیسر خورشیدی فاصله نگهداری مناسب برای استفاده در سطوح عمودی مانند دیوار و ستون و مقاطع مدور می باشد و در بتن های درجا یا پیش ساخته بطور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد . اسپیسر ویل فیکس مطابق استاندارد BSI7973 ‌ طراحی و تولید می شود و طوری طراحی و تولید می شوند که در برابر بتن سیال مانعی ایجاد نکند . اسپیسر ویل فیکس دارای قفل کن بسیار قوی در مرکز خود برای گرفتن میلگرد می باشد . وجود شاخک در طول اسپیسر ویل فیکس موجب می شود تا در برابر ویبره و ارتعاش شدیدی که هنگام بتن ریزی انجام می شود ، اثری از آن بر روی سطح بتن بجا نماند و مانع نفوذ یون های کلر، ‌سولفات ها ، اسیدها و عوامل مخرب به داخل بتن می شود . استفاده از اسپیسر ویل فیکس در سطوح عمودی این مزیت را ایجاد می کند که شبکه های میلگردی نسبت به قالب بتن کاملاً موازی قرار گیرند و از پیچیدگی آرماتور داخل قالب جلوگیری می کند . اسپیسر ویل فیکس روی کمرکش ها ( خاموتها)‌به صورت عمودی نصب می شوند . اسپیسر ویل فیکس بنا به توان وسایز قادر به جا دادن میلگرد از ۶mm تا ۳۲mm می باشد . میزان مصرف اسپیسر ویل فیکس در دیوار و سطوح عمودی ۳ عدد در هر متر مربع برای هر یک از سطوح آرماتور بندی می باشد و در ستون های با ارتفاع ۳ متر حداقل ۱۶ عدد می باشد که در هر ضلع خاموت ۲عدد در هر ارتفاع ۵/۱ متری تکرار می شود.

چنانچه خاموت یا کمرکش خارج از شبکه آرماتورها قرار گرفته باشد باید فاصله اسپیسر ویل فیکس از یکدیگر ۷۵cm در نظر گرفته شود و چنانچه خاموت ها یا کمرکش ها داخل شبکه آرماتور بندی باشد باید ویل فیکس ها را به میلگردهای اصلی عمودی نصب نمود .

اسپیسر ویلسان یا اسپیسر گرد مخصوص استفاده در سطوح عمودی با وزن متوسط می باشد این اسپیسرها فاقد دندانه در محیط بیرون خود می باشند و محیط خارجی اسپیسر ویلسان توسط کمان های منظم با استقامت مناسب پوشیده شده است که احتمال شکستن دندانه های اسپیسر در تماس با قالب در اسپیسر ویلسان منتفی است . اسپیسر ویلسان در انواع ستون های عمودی مانند دیوارها ، ستونها ،‌مقاطع مدور و … در بتن های درجا یا پیش ساخته به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد .

اسپیسر ویلسان قادر به جا دادن میلگرد۸mm الی ۲۲mm داخل شاخک های خود می باشد . میزان مصرف اسپیسر ویلسان ۳ عدد در هر متر مربع برای هر یک از سطوح آرماتوربندی می باشد و در ستونها میزان استفاده ۱۶ عدد اسپیسر در هر ستون ۳ متری است .

اسپیسر کیج فیکس

اسپیسر کیج فیکس مخصوص ایجاد پوشش بتنی در شمع بندی های ستونی یا شبکه ای می باشد و عمده مصرف اسپیسر کیج فیکس در پایه پل ها ،‌ قالب های لغزنده ،‌ قالب های بالارونده ، ‌سازه های دریایی و به طور کلی کلیه سازه های بتنی عمودی سنگین می باشد . اسپیسر کیج فیکس فاقد دندانه در محیط خود است و این مزیت را ایجاد می کند که در اثر حرکت و روندگی قالب ها هیچ آسیبی به اسپیسر و به طبع آن به سازه وارد نشود . اسپیسر کیج فیکس پس از بافته شدن میلگردی شبکه قفسه شمع در زمانی که قفسه شمع آماده ورود به چاه حفاری شده می باشد ،‌روی میلگردهای

اسپیرال ( خاموتها)‌نصب می شود تا فاصله لازم جهت پوشش بتنی میلگردها نسبت به خاک را ایجاد کند . اسپیسر کیج فیکس قادر به نگهداری میلگردهای ۸mm الی ۱۴mm داخل شاخک های خود است و میزان مصرف آن در شبکه های قفسه شمع ۸ عدد در طول قطر شبکه میلگردی می باشد و در هر ارتفاع ۵/۱ متر باید تکرار شود .

اسپیسر نیلینگ

اسپیسر نیلینگ جهت پوشش میلگردهای انکراژ و تحکیم خاک و همچنین کاشت میلگرد و انکر بولت ها مورد استفاده قرار میگیرد لازم به ذکر است که استفاده از انکر بولت ها برای جلوگیری از ریزش خاک دیواره و سقف تونل و نیز در ترانشه ها الزامی می باشد . استفاده از اسپیسرنیلینگ این مزیت را ایجاد می کند که میلگردها نسبت به محل گمانه ها در مرکز قرار گیرند و مانع تماس میلگردها با خاک شده و مانع خوردگی میلگرد شوند و به این ترتیب از ریزش و رانش احتمالی خاک ترانشه ها و تونل ها جلوگیری می شود . اسپیسر نیلینگ با توجه به قطر گمانه ایجاد شده انتخاب شده و در محیط میلگرد قرار میگیرد . میزان مصرف اسپیسر نیلینگ با فاصله ۵/۱ متر از یکدیگر در طول انکر بولت ها می باشد . بهتر است برای تثبیت بهتر اسپیسر نیلینگ روی آرماتورها ،‌ پس از قرارگیری حول آن با سیم آرماتور بندی بسته شود .

اسپیسر استرند فیکس

اسپیسر استرند فیکس برای نگهداری گمانه هایی که توسط مجموعه ای از استرندهای نیلینگ استفاده می شود به کار می رود همچنین برای مونتاژ کابل های استرند در راستای مقاوم سازی کوه ها ،‌ سد سازی و ساخت پل ها کاربرد دارد . استرند فیکس در مرکز کابل های استرند قرار گرفته و کابل های استرند در شیارهای طولی آن قرار میگیرند و لوله مربوطه از سوراخ وسط آن عبور می کند . پیشنهاد می شود برای تثبیت بیشتر کابل های استرند روی استرند فیکس پس از قرارگیری اسپیسر ، اطراف آن توسط مفتول بسته شود . میزان مصرف اسپیسر استرند فیکس ۲ عدد در هر متر طول کابل های استرند است .

اسپیسر لوله مخابراتی

اسپیسر لوله مخابراتی قطعاتی مناسب برای حفظ فاصله و آرایش دقیق بین لوله ها و جلوگیری از احتمال برخورد لوله ها در هنگام بتن ریزی به یکدیگر می باشد . اسپیسر لوله مخابراتی شامل دو بخش رویه و کفی است که باعث ایجاد فاصله منظم و یکپارچه بین داکت های مخابراتی می شود . عمده مصرف اسپیسر لوله مخابراتی جهت تاسیسات و عملیات مخابرات شهری و پروژه های صنعتی مانند پالایشگاه و پتروشیمی میباشد . اسپیسر لوله مخابراتی برای قرارگیری دو سایز ۴ اینچ و ۶ اینچ طراحی شده اند و عدم استفاده از اسپیسر لوله مخابراتی موجب عدم رعایت فاصله دقیق بین لوله ها و احتمالاً برخورد در اثر بتن ریزی به یکدیگر و طبعاً‌ شکستگی و ایجاد خسارت شدید به پروژه شود . میزان مصرف اسپیسر لوله مخابراتی در لوله های مدفون بدون عملیات بتن ریزی در هر ۲ عدد از طول لوله ها ۱ عدد می باشد و در لوله های مدفون با عملیات بتن ریزی در هر ۵/۱ متر از طول لوله ها ۱ عدد می باشد .

اسپیسر تیرچه

اسپیسر تیرچه محصولی کار آمد و مدرن جهت حفظ فاصله دقیق برای خرپاهای تیرچه آماده بافته شده در کارخانه یا تیرچه های صنعتی در هنگام حمل ونقل و قراردادن آن ها داخل قاب های فلزی ،‌ تیرچه یا فوندوله می باشد . اسپیسر تیرچه علاوه بر داشتن دو قفل کن جانبی برای گیرش میلگردهای اصلی خرپای تیرچه بصورت تک تقویت و دو تقویت وسط نیز تولید می شود میزان استفاده از تیرچه ۱ عدد در هر متر طول از خرپای تیرچه می باشد . اسپیسر تیرچه در زمان حمل و نقل خرپای تیرچه آماده از محل کارخانه به پروژه برای جلوگیری از دفرمه شدن ، روی میلگردهای اصلی خرپاها نصب شده سپس بارگیری روی ماشین انجام می شود . نحوه مصرف اسپیسر تیرچه در زمان ساخت تیرچه بدین ترتیب است که فواصل مورد نیاز داخل قالب فلزی تیرچه یا فوندوله قرار می گیرد سپس خرپای تیرچه داخل آن قرار داده شده و سپس میلگرد تقویت داخل قفل کن ثابت شود .

 

 اسپیسر چیست ؟

اسپیسر یا کاورهای پلاستیکی بتن

از جمله مهمترین عوامل تخریب سازه های بتنی خوردگی آرماتور یا میلگردهای بتن می باشد. این امر به علت افزایش سه تا پنج برابر حجم میلگرد بر اصر خرودگی و زنگ زدگی می باشد. خوردگی علاوه بر تخریب بتن حول آن ، باعث عدم چسبندگی و جداشدگی آرماتور از بتن و کاهش سطح مقطع میلگرد می شود.

از جمله مهمترین عوامل تسریع کننده خوردگی علاوه بر سایر پتانسیل های لازم ، کاهش و کم بود کاور و پوشش میلگرد در بتن می باشد. این امر می تواند به علت نقص اجرا ، عدم دانش و سخت گیری و لحاظ استنداردها و نیز استفاده از فضا سازهای نا مناسب و ناپایدار می باشد. امروزه برای رفع این نقصه از کاور ساز یا اسپیسرهای استاندارد پلاستیکی در سطح دنیا استفاده می شود. این امر به علت راحتی استفاده ، عدم خوردگی فضا ساز یا اسپیسر و ایجاد کاور و پوشش های دقیق در حال حاضر رواج زیادی در ایران داشته است.

باید توجه داشت برخلاف تصور عام و بسیاری از سازندگان به خصوص سازندگان شخصی ،اسپیرسهای پلاستیکی به هیچ وجه تحمیل کننده هزینه اضافه به پروژه نمی باشند . بلکه با توجه به سرعت نصب، هزینه متریال ساخت مانند قالب و بتن یا ملات مصرفی و هزینه های بالای نیروی انسانی در نصب و ساخت لقمه های بتنی ، این اسپیسرهای پلاستیکی بسیار اقتصادی می باشند.

اسپیسر ها بسته به سایر میلگرد ، محل استفاده و بار وارده در انواع مختلفی طراحی ، ساخته و ارائه میگردند. از جمله انواع اسپیسرهای می توان به اسپیرهای کفی یا مثلثی ، اسپیسرهای دیواری و یا گرد ، اسپیسرهای دو شبکه ، اسپیسرهای تیرچه بلوک ، اسپیسرهای هاردچر و … اشاره کرد.

 

اسپیسر ( SPACER  ) در لغت به معنی فاصله گذار می باشد. اسپیسرهای پلاستیکی بتن  برای رعایت پوشش میلگردها در سازه های مسلح مثل دالها و دیوارها پی ها و سایر احجام بتنی مسلح قابل استفاده بوده و در پروژه های نظیر سد و تونل و سایر ساختمانها و مستحدثات مصرف میشوند.

 

کارگران در زمان کوتاه قادر به حمل انواع آنها در کارگاه می باشند. حداقل پوشش بتنی روی آرماتورها که به عنوان محافظ برای آرماتورها در برابر هواو اثرات دیگر است، از سطح بتن تاسطح بیرونی فولادی که ضابطه پوشش در مورد ان اعمال میگردد، محاسبه میشود. در موردی که حد اقل پوشش برای یک نوع عضو ساختمانی بیان شده است، حداقل پوشش بتن اگر آرماتور عرضی میلگردهای اصلی را در برگرفته باشد تا لبه خارجی خاموتها، تنگها و مارپیچها اندازه گیری می شودو اگر بیش از یک ردیف آرماتور اصلی بدون خاموتها یا تنگ به کار برده شود، تا سطح خارجی بیرونی ترین ردیف میلگردها اندازه گیری می شود. اسپیسرها ضمن بالا بردن کیفیت سازه ها به سرعت اجرای عملیات ساختمانی تیز کمک می کنند.

 

اسپیسر پلاستیکی ( PLASTIC SPASER )

اسپیسرهای پلاستیکی بتن از جمله اسپیسرهای ساختمانی می باشند که در صنعت ساختمان کاربرد بالایی دارند. اسپیسر در لغت به معنای فاصله گذار می باشد که عموماً فضای بین میلگرد و قالب را تامین می کند. چنانچه گفته می شود به ازای هر دو میلیمتر کاهش در ضخامت بتن روی میلگرد ۵ سال عمر سازه را کاهش و از دوام و عمر و پایایی سازه می کاهد. اسپیسرها مهمترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی الزامی هستند. از ضعفهای متداول و قابل پیشگیری در سازه های بتن مسلح تاثیر پذیری از عوامل و عناصر مخرب اطراف می باشد.اکسیژن و رطوبت محیط می تواند با نفوذ درون بتن و رساندن خود به میلگردها باعث سرعت بخشیدن به خوردگی میلگردها شود و از عمر مفید سازه بکاهد این در حالی است که پوشش بتنی روئ میلگرد میتواند به عنوان مهمترین عامل جلوگیری از خوردگی محسوب شودو زمانیکه میلگرد در سطح بتن نمایان می شود اثر شیمیایی رطوبت بسیار سریع است. با استفاده از فاصله نگهدارها پوشش الزامی بتن روی میلگردها رعایت می شود.آنچه از یک فضا ساز مورد انتظار است آنستکه با شبکه های میلگرد هم خوانی داشته باشد و وظیفه نگهداری شبکه های میلگرد در خلال بتن ریزی سازه مسلح را در خلال بتن ریزی به خوبی ایفا نماید.این وظیفه توسط نگهدارنده های با دوام ساخته شده با استفاده از مواد غیرخورنده که تولید آنها بسیار آسان است امکانپذیر می باشد.

 

 

اسپیسرها با فراهم آوردن امکان ایجاد پوشش بتن کافی ، نقش چشمگیری در افزایش  عمر سازه های بتنی دارند. اسپیسرهای پلاستیکی با طراحی خاص ، مواد اولیه  سازگار با بتن ، حمل و نقل راحت و قیمت مناسب در اشکال ، انواع و اندازه های مختلف  برای کاربردهایی نظیر  فونداسیون ها ، سقف ها ، دیوارها ، ستون ها و … مورد  استفاده قرار می گیرند.

اسپیسر گرد دیوار  : این اسپیسر مخصوص سطوح عمودی می باشد که اصطلاحاً به آن اسپیسر خورشیدی یا چرخی گفته می شود .

موارد کاربرد و میزان مصرف : در سطوح عمودی مانند دیوار ، ستون و مقاطع مدور مورد استفاده  قرار می گیرد وحتی از این اسپیسر می توان در انواع بتن های پیش ساخته نیز استفاده کرد . و میزان استفادهاز این اسپیسر دردیوارها ۳ عدد در هر متر مربع از سطح دیوار می باشد و در ستون ۱۶ عدد  در ستون هایی با ارتفاع ۳ متری و برای ستون هایی با ارتفاع بالاتر تعداد ۲۴ عدد پیشنهاد می شود .

 

اسپیسر دو شبکه  : مقاومت عالی و تحمل بار نقطه ای (تا ۳۰۰ کیلوگرم ).

موارد کاربرد و میزان مصرف : در دال های بتنی و کف های دومش مورد استفاده قرار می گیرد که این قطعه به صورت دو تکه ( نری و مادگی ) طراحی شده که قسمت مادگی یا پایه پوشش ۳۰ -۲۵ میلی متری ایجاد می کند و نری آن هم در سایزهای۹۰ الی ۱۵۰ میلی متر طراحی شده و انتخاب آنها بر اساس ضخامت سقف صورت می گیرد ومیزان استفاده از این اسپیسر ۴ عدد در هر مترمربع از واحد سطح می باشد .

اسپیسر هارد : فاصله نگهدار پلاستیکی هارد برای سازه های سنگین مانند فوندانسیون ، تیرهای سنگین و کف به کار می رود . این اسپیسر ها برای میلگرد تا قطر ۳۲ پیش بینی شده است و دارای توان  تحمل بار  تا ۲۷۰ کیلوگرم می باشند .

اسپیسر گرد دیوار : این اسپیسر مخصوص سطوح عمودی می باشد که اصطلاحاً به آن اسپیسر خورشیدی یا چرخی گفته می شود .

موارد کاربرد و میزان مصرف : در سطوح عمودی مانند دیوار ، ستون و مقاطع مدور مورد استفاده قرار می گیرد وحتی از این اسپیسر می توان در انواع بتن های پیش ساخته نیز استفاده کرد . و میزان استفادهاز این اسپیسر دردیوارها ۳ عدد در هر متر مربع از سطح دیوار می باشد و در ستون ۱۶ عدد  در ستون هایی با ارتفاع ۳ متری و برای ستون هایی با ارتفاع بالاتر تعداد ۲۴ عدد پیشنهاد می شود .

 

اسپیسر سبک  : استحکام مناسب و تحمل بار نقطه ای (تا ۲۵ کیلوگرم)

موارد کاربرد و میزان استفاده :  سازه های سبک ، سقف های کامپوزیتی ، قطعات پیش ساخته بتنی که قطر میلگرد آنها زیر ۱۶ میلی متر است استفاده می گردد.و میزان استفاده اسپیسر سبک در  هر مترمربع از واحد سطح ۴ عدد می باشد.

 

اسپیسر متوسط : استحکام بالا با قابلیت تحمل بار نقطه ای (تا ۱۵۰ کیلوگرم)

موارد کاربرد و میزان مصرف : در سازه هایی با وزن متوسط مانند تیرها، پوترها و کف سازی های نیمه سنگین که قطر میلگرد آنها ۱۰ الی ۲۰ میلی متر می باشد مورد استفاده قرار می گیرد . میزان مصرف در کف های متوسط و نیمه سنگین ۴ عدد درهر مترمربع از واحد سطح و در تیرها و پوترها ۳ عدد در هر مترطول می باشد .

اسپیسر سنگین  : مقاومت عالی و با تحمل بار نقطه ای تا ۲۷۰ کیلوگرم

موارد کاربرد و میزان مصرف : در کف سازی های سنگین و پرتراکم مانند فوندانسیون و تیرو شناژ که قطر میلگرد آنها از سایز ۱۸ الی ۳۲ میلی متر می باشد مورد استفاده قرار می گیرد . و میزان مصرف در کف هایی با وزن سنگین و پرتراکم ۴ عدد در هر مترمربع از واحد سطح و در تیرها و پوترها ۳ عدد در هر متر طول می باشد .

اسپیسر دو شبکه  : مقاومت عالی و تحمل بار نقطه ای (تا ۳۰۰ کیلوگرم ).

موارد کاربرد و میزان مصرف :  در دال های بتنی و کف های دومش مورد استفاده قرار می گیرد که این قطعه به صورت دو تکه ( نری و مادگی ) طراحی شده که قسمت مادگی یا  پایه پوشش ۳۰ -۲۵ میلی متری ایجاد می کند و نری آن هم در سایزهای ۹۰ الی ۱۵۰ میلی متر طراحی شده و انتخاب آنها بر اساس ضخامت سقف صورت می گیرد ومیزان استفاده از این اسپیسر ۴ عدد در هر مترمربع از واحد سطح می باشد .

خصوصیات اسپیسرهای پلاستیکی بتن :

فاصله‌نگهدار‌ها باید محکم و با دوام باشند بطوری که باعث خوردگی و نیز از بین رفتن پوشش بتنی نگردند.

فاصله‌نگهدار‌ها باید قبل و بعد از بتن ریزی زیر بارهای وارده تغییر شکل ندهند. فاصله‌نگهدار‌ها باید طوری انتخاب شوند تا پیوستگی بتن را حفظ نمایند. فاصله‌نگهدار‌ها و میلگردها باید کاملاً در موقعیت خود تثبیت شده باشند و بتن ریزی سبب حرکت آنها نگردد.

فاصله‌نگهدار‌هایی که در محل کارگاه ساخته می شوند (توسط سیمان و سنگدانه های مناسب) باید با دوام و بدون تخلخل بوده و مقاومت آن در حدود مقاومت بتن احاطه کننده اطراف باشد. این نوع فاصله‌نگهدارها پس از ساخت باید طبق ضوابط آیین‌نامه آبا عمل آوری شوند. نسبت آب به سیمان مخلوط مورد استفاده در ساخت فاصله‌نگهدارها نباید بیشتر از مخلوط بتن باشد. میزان جذب آب این فاصله‌نگهدار‌ها باید پس از ۳۰ دقیقه کمتر از ۵/۳  درصد  وزنی آنها باشد.

معمولاً در هنگام ساخت فاصله‌نگهدار‌ها با مخلوط سیمان و سنگدانه مناسب، حداکثر اندازه سنگدانه باید به مراتب کوچکتر از ضخامت پوشش روی میلگردها باشد و توصیه می‌شود به یک سوم ضخامت پوشش محدود گردد. در این حالت برای دستیابی به نسبت آب به سیمان مورد نظر در بتن اصلی میزان مصرف سیمان و آب برای تأمین روانی مناسب افزایش می‌یابد. بکارگیری روان‌‌کننده در ساخت این بتن یا ملات برای پرهیز از افزایش آب و سیمان توصیه می شود.

 در ساخت فاصله‌نگهدار‌ها گاه برای بستن لقمه به میلگرد از سیم آرماتوربندی استفاده می‌شود. باید توجه داشت فاصله سر سیم در لقمه تاسطح قالب (بتن) از میزان حداکثر پوشش مجاز تجاوز نکند.

فاصله‌نگهدار‌های پلاستیکی و یا ساخته شده از مواد دیگر، باید طوری انتخاب شوند تا باعث نفوذ مواد مضر به داخل بتن نگردند. در مورد عملکرد فاصله‌اندازهای پلاستیکی بعلت تفاوت زیاد ضریب انبساط حرارتی آن با بتن تردید وجود دارد.

 فواصل فاصله‌نگهدار‌ها از هم باید طوری باشد تا با کارایی بتن هماهنگ بوده به طوری که بتن اطراف آنها را کاملاً فرا گیرد و پیوستگی بتن از بین نرود.

 در کارگاه‌های کوچک و برای کارهای کم‌اهمیت، گاهی به جای فاصله‌نگهدار‌ها از تکه‌سنگهای برش‌خورده استفاده می گردد که این روش توصیه نمی‌گردد، زیرا در اثر تفاوت خواص و بافت این سنگ‌ها با سنگدانه‌های مورد استفاده در بتن، امکان نفوذ از این نقاط وجود دارد.