بتن متخلخل

تعریف بتن متخلخل

بتن با اسلامپ در حدود صفر و دانه بندی باز متشکل از سیمان پرتلند، شن درشت دانه و فاقد ماسه و یا این که مقدار ماسه کم به همراه افزودنی ها و آب می‌باشد. ادغام این مواد با یکدیگر باعث به ساخت بتن با فضای خالی پیوسته با ابعاد 2 تا 8 میلیمتر می شود. حجم فضاهای خالی میان 15 تا 35 درصد میباشد و مقاومت فشاری آن در محدوده 8/2 تا 28 مگا پاسکال میباشد. نرخ و میزان زهکشی بسته به چگالی و اندازه دانه ها در محدوده 80 تا 700 لیتر بر دقیقه است.

کاربرد بتن متخلخل

خاصیت مکانیکی بتن های متخلخل

بتن متخلخل یا این که بتن بدون ریزدانه یا بتن زهکش یکی‌از گونه های بتن های خاص هست که امروز به شدت در نقاط گوناگون در حال به کارگیری و تولید می‌باشد. این بتن به جهت عدم وجود ریزدانه و یا این که میزان ریزدانه کم، دارنده خاصیت زهکشی مناسبی است و به همین عامل می توان در مناطقی که دارای نیاز به زهکشی میباشد گزینه به کار گیری قرار گیرد.

اهم موارد به کار گیری از این مدل بتن را می توان در زهکشی محوطه سازی ها، بوستان ها و فضاهای سبز، مقاطع زهکشی بزرگراهها و سیستم های گردآوری آبهای سطحی اشاره کرد.

مصالح مورد به کارگیری در بتن های متخلخل مشابه بتن های عادی هست و فقط تفاوت در میزان به کار گیری از ریزدانه ها یا این که ماسه در بتن میباشد.

در مواقعی که زهکشی صرف مورد انتظار باشد و انتظار مقاومتی از بنا نداشته باشیم، بتن متخلخل را صرفا با استعمال از سیمان، آب و درشت دانه تهیه می‌نمایند و در مواردی که مقاومت نیز برای بنا حائز اهمیت باشد، به میزان ماسه در بتن افزوده میشود تا با کاهش تخلخل مقاومت بتن ارتقاء یابد البته بالطبع آن، نفوذ پذیری و میزان زهکشی بتن نیز کاهش مییابد.

بتن متخلخل

بتن آرکا

برای بازدید از سایت دیگر ما اینجا کلید کنید.

با تشکر از دیدن شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *