سقف کوبیاکس

کوبیاکس‌ یکی‌از روش‌های اجرای سقف، با به کارگیری از گوی‌های پلاستیکی توخالی از جنس پلی اتیلن میباشد. سقف کوبیاکس (cobiax) یک مدل سقف نو میباشد که از نگاه بنا‌ای بر مبنای سقف‌های دال بتنی دوطرفه البته متفاوت با آنهاست.

‌براین اساس که در ضخامت دال، گوی‌های توخالی سبکی را به طور منظم قرار می دهند تا در واقع از مصرف بتن برای پر کردن آن قسمت جلوگیری نمایند. کاری که‌این گوی‌های توخالی سبک انجام می دهند مشابه به کاری میباشد که بلوک‌های پر کننده (فوم) در سقف تیرچه بلوک انجام میدهند. یعنی از پر شدن بتن در فشایی که بتن نیازی نیست پرهیز میکنند. صورت ظاهری این گوی‌ها مشابه به یک توپ فوتبال کم باد میباشد که با دست از بالا و پایین ان را فشار داده باشید.

این گوی‌ها در فشاری در میان شبکه آرماتور بالا و پایین قرار می گیرند. زیرا گوی‌ها با یک نظم و ترتیب معین و به طور ردیفی در کنار یکدیگر قرار میگیرند، می‌توان آنان را در یک قفس فلزی که به طور خرپایی ساخته میشود، قرار اعطا کرد.‌ ‌سقف کوبیاکس به جهت هزینه بالا و زمانبر بودن تا به امروز نتوانسته جایگاه قابل قبولی میان سقف‌های بنا‌ای در صنعت ساختمان کشور‌ایران پیدا نماید.

اصول طراحی سقف کوبیاکس

‌در فناوری کوبیاکس، بار مرده‌ی غیرسازه‌ای حذف و خواص مقاومت دومحوره حفظ می شود. همینطور، با شکل‌گیری غشایی بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال، به همراه شکل‌گیری شبکه تیرچه‌های داخلی، در دو امتداد، در اثر قراردهی گوی‌های توخالی در سراسر فضای میانی دال بتنی، می‌توان باربری بسیار قابل قبولی را برای دال متصور شد.

دلایل انتخاب و ورود تکنولوژی کوبیاکس به میهن ‌

مزایای سیستم کوبیاکس در مقایسه با بقیه سقف‌های رایج

در سیستم کوبیاکس اعضای دال، سقف مشتمل بر بتن‌، آرماتور‌، توپی‌های توخالی پلاستیکی‌ و قفسه مسلح می‌باشند. توپ‌های توخالی در هسته مرکزی قفسه مسلح قرار گرفته و یک قفسه مدولار مسلح ساخت می کند. این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیر باربر از داخل دال موجب سبک سازی آن می‌گردد. در‌این بنا سیستم مقاوم در قبال نیروهای جانبی بنا دربرگیرنده ترکیب دال و ستون (نسبتاًً قاب ساده) و دیوار برشی بتنی با صورت پذیری متوسط میباشد.

مزایای فنی سیستم کوبیاکس

مزایای معماری سیستم کوبیاکس

مزایای اقتصادی سیستم کوبیاکس

قابلیت و امکان‌های دیگر کوبیاکس

معایب سیستم کوبیاکس

سقف کوبیاکس

بتن آرکا

برای بازدید از سایت دیگر ما اینجا کلید کنید.

با تشکر از دیدن شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *