انواع قالب فلزی بتن

قالب فلزی در مشهد
قالب بتن در مشهد
قالب بندی با قالب فلزی در مشهد

قالب های فلزی بتن

استفاده از قالب فلزی بتن در اجرای کلیه پروژه های بتنی بسیار اقتصادی می باشد. زیرا اولاً این قالب ها به دفعات قابل مصرف می باشند و ثانیاً از قالب های فلزی برای قالب بندی کلیه المانهای بتنی از قبیل ستون، تیر، دال، فونداسیون وغیره می توان استفاده کرد. رویه این پانل ها از ورق های فولادی ۳ میلیمتر وتسمه های پانچ شده پیرامون پانل به ضخامت ۵ میلیمتر و تسمه های سخت کننده پانل از ورق ۳ یا 4 میلیمتر می باشداین پانل ها دارای ابعاد با مضرب ۵ سانتی متر می باشد که عرض آنها از۱۰ الی ۵۰ سانتیمتر متغیر است و در طولهای ۵۰، ۱۰۰ ،۱۵۰ و ۲۰۰ سانتیمتر تولید می گردند. پانل هایی نیز با رویه ای سوراخدار به منظور عبور بولت های رزوه ای تولید می گردد که بیشتر در قالب بندی دیوارها کاربرد دارند .سیستم قالب بندی مدولار به دلیل استفاده ای که در اجرای تمام سازه های بتنی مانند فونداسیون دیوار، ستون، تیر و دال دارد بسیار اقتصادی می باشد. پانل های قالب فلزی بتن را می توان به سادگی به وسیله پین و گوه و دیگر اتصالات قالب بتن به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد.

در موارد مشابه می توان قالب فلزی بتن را به صورت یکپارچه در آورد و به وسیله جرثقیل در محل مورد نظر نصب نمود. نمای بتن بعد از باز کردن قالب بتن بسیار صاف و رویه خوبی خواهد داشت و تنها درز پانل های قالب بتن باقی خواهد ماند.

قالب فلزی بتن به دفعات قابل استفاده می باشد و عمر مفید قالب بتن مدولار بستگی به نگهداری قالب فلزی بتن دارد در صورت پرتاب نکردن و عدم سقوط قالب بتن از ارتفاع, حداقل تا ۶۰ مرتبه بدون تغییر شکل و اعوجاج قابل استفاده می باشند.

مدولار در اصطلاح به معنی مطابق اندازه و مقیاس است .وقتی از مدولار در قالب فلزی بتن استفاده می شود منظور محصولاتی متنوع و دارای کاربردهای بسیار در قالب بندی در ساخت و ساز می باشد.

قالب فلزی مدولار همان طور که از نامش مشخص است از فلز ساخته می شود . فلز دراشکال گوناگونی چون ورق ، لوله ومیلگرد پس از طراحی اولیه درمعرض برش کاری، خم کاری، نورد، پرس کاری، ماشین کاری، مونتاژ و جوشکاری، رنگ کاری و آبکاری دراشکال گوناگون محصولاتی متفاوت را با عنوان “تجهیزات قالب بندی بتن” ارایه می دهد.

قالب های مدولار که قالب های همه کاره نیز نامیده می شوند بر اساس مدول های ۵ سانتیمتری ( مضرب های عدد ۵) طراحی و ساخته شده است. این قالب ها که در ابعاد و اندازه های متنوعی تولید می شوند. بیشترین کاربرد را در قالب بندی سازه های بتنی دارند.

امروزه قالب فلزی بتن و تجهیزات قالب بندی بتن جایگزین مناسبی برای چوب و تخته و … شده است . هماهنگی ناشی از صلبیت بتن و قالب فلزی مدولار بشر را درادامه ساخت وساز نوین در سرتاسرجهان یاری می نماید . همچنین سیستم قالب بندی مدولار به دلیل استفاده ای که در اجرای تمام سازه های بتنی مانند فونداسیون، دیوار، ستون، تیر و دال دارد بسیار اقتصادی می باشد. پانل های قالب مدولار را می توان به سادگی به وسیله پین و گوه و دیگر اتصالات قالب بتن به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد.

در موارد مشابه قالب بتن مدولار را به صورت یکپارچه درمی آورند و به وسیله جرثقیل در محل مورد نظر نصب می کنند. بعد از بازکردن قالب فلزی بتن نمای بتن بسیار صاف و رویه خوبی خواهد داشت و تنها درز پانل ها باقی خواهد ماند .

همچنین می توان قالب فلزی بتن را بارها استفاده کرد و عمر مفید قالب فلزی بتن مدولار بستگی به نگهداری قالب فلزی دارد. از قالب فلزی مدولار حداقل ۶۰ مرتبه بدون تغییر شکل می توان استفاده کرد در صورتی که از ارتفاع پرتاب نشود یا سقوط نکند. سطح قالب های فلزی بتن از ورق فولادی ۳ میلیمتر و تسمه های پانچ شده پیرامون پانل به ضخامت ۵ میلیمتر و تسمه های استحکام دهنده ی قالب بتون ساختمان از ورق ۳ میلیمتر یا ۴ میلیمتر می باشند .

این قالب ها از نوع جوشی می باشند. ازسایر تجهیزاتی که بعنوان مکمل و حامی این قالب ها در برپایی سازه های مختلف مسکونی و پروژه های عمرانی به کارمی روند نیز می توان در این تعریف نام برد از قبیل : انواع کنج ها یا گوشه ها ( کنج بیرونی ، کنج داخلی، کنج پخی، کنج ماهیچه ای، کنج صفر ( نبشی پانچ شده )، انواع پشت بند و حمایت کننده ( سولجر، قید ستون، سکوی بتن ریزی، لوله های داربستی، قید ( نگهدارنده ) ستون، انواع داربست های ساختمانی مثلثی، چکشی، انواع اتصالات که همه آنها درابعاد و اندازه های متفاوت و با کاربردهای گسترده ساخته می شوند.

یک قالب فلزی بتن از یک ورق رویه و چهار تسمه پانچ شده در لبه و تسمه های سخت کننده (تقویتی) تشکیل شده است. کلیه قطعات از جنس فولاد ساختمانی می باشد. ورق رویه دارای ضخامت ۳ میلیمتر است در قسمت های لازم به وسیله تسمه های سخت کننده تقویت شده است. این تسمه ها علاوه برایفای نقش تقویت کننده ورق رویه، اتصال قطعات قالب ها به یکدیگر و به پشت بندها را امکان پذیر می کنند.

فواصل سوراخ های پانچ شده روی تسمه های چهار طرف هر قالب فلزی، طوری در نظر گرفته شده است که قالب های با ابعاد مختلف را می توان از هر جهت به یکدیگر متصل نمود. شکل سوراخ ها و ابعاد آن ها طوری طراحی شده که استفاده از گوه یا کلمپس جهت اتصال به راحتی انجام می شود.

 

کاربرد قالب فلزی بتن

ساخت قالب فلزی بتن با ابعاد مختلف و ضریب تغییر عرض به میزان ۵ سانتیمتر به کاربران و متصدیان قالب بندی بتن در اجرای عملیات قالب بندی کمک شایانی میکند. میتوان با ترکیبی از قالب های مدولار و غیرمدولار و سایرتجهیزات قالب بندی بتن، درساخت و برپایی اجزای سازه ای شامل فونداسیون و شناژ، ستون چهارگوش و مدور، دیواربرشی، دیواردوطرفه و یکطرفه، کف، سقف، تیر ودال، بهره برد. همچنین در ساخت سایرسازه های ساده و پیچیده وپروژه های عمرانی نیزمیتوان ازمجموعه به هم پیوسته ای از قالب ها و تجهیزات قالب بندی مدولار بتن استفاده کرد.

 

مزایای قالب فلزی بتن

 ضمن اجرای سازه ها با استفاده از قالب فلزی میتوان به سازه ای استوار و ایمن و زیبا دست یافت. به لحاظ صلبیت و استحکام و تقویت های ایجادشده در تجهیزات قالب بندی، با اندکی دقت و رعایت طریقه نگهداری، میتوان از آنها به عنوان ابزار کاردایمی با عمرطولانی بهره گرفت. افزایش سرعت کار قالب بندی و استانداردسازی ساخت و ساز و تناسب با شرایط اقلیمی و اقتصادی و اجتماعی کشور از دیگر مزایای کار با قالب های فلزی هستند.

 

انواع کنج داخلی و بیرونی

جهت قالب‌بندی ستون ها، تیرها، دیوارهای زاویه‌دار و در هر جا که در سطح بتن با یک شکستگی در مولفه افق و یا قائم مواجه هستیم نیازمند استفاده از کنج‌های مدولار می‌باشیم.

کنج های مدولار جهت اتصال قالب‌های مدولار در شکستگی های عمود بر هم و غیر عمود بکار می‌روند و همانند مشخصات سازه‌ای قالب‌های مدولار ساخته می‌شوند.

کنج‌های مدولار به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

1- کنج های بیرونی یا خارجی:

مقاطع مختلف، خصوصاً ستون ها و تیرها را می‌توان با استفاده از پانل‌های مسطح و اضافه کردن قطعات ساده‌ای به آنها اجرا نمود. این کنج ها جهت اتصال دو قالب با زاویه قائم به کار می‌روند. به طوری که قسمت های بیرونی سطح بتن را تحت پوشش خود قرار می‌دهند و معمولاً جهت قالب‌بندی ستون ها و اتصال قالب های کف پوتر به آویز در تیرها به کار می‌روند. نبشی پانچ شده و کنج خارجی پخ‌دار دو نمونه از این نوع کنج می باشد.

زاویه این کنج ها ۹۰ درجه و دارای پخ ۱/۵×۱/۵ سانتیمتر می‌باشند. ابعاد این کنج ها معمولاً (۵×۵)، (۵×۱۰) و (۱۰×۱۰) می‌باشد و در ارتفاع‌های ۵۰ ،۱۰۰ و ۱۵۰ سانتیمتر ساخته می شوند.

 

2- کنج های داخلی

این کنج ها جهت اتصال دو قالب با زاویه قائم به کار می‌روند. به طوری که قسمت‌های داخلی سطح بتن را تحت پوشش خود قرار می‌دهند و معمولاً جهت قالب‌بندی گوشه‌های داخلی دیوارها و اتصال قالبهای آویز تیر به دال بتنی به کار می‌روند.

زاویه این کنج ها نیز ۹۰ درجه می‌باشد و ابعاد این کنج ها (۱۰×۱۰) می‌باشد و به ارتفاع‌های ۱۰۰ و ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی‌متر ساخته می‌شوند.

سولجر قالب بندی در مشهد

سولجر (پشت بند قالب)

سولجر عضو عمودی باربر با ممان اینرسی زیاد می باشد که از آن بعنوان پشت بند عمودی در قالب دیوار و در کفراژبندی تیر و دال همچنین به علت سبک و مقاوم بودن آن شمع حمایتی در دیوارهای دوطرفه مورد استفاده قرار می گیرد که موجب افزایش مقاومت پانل های قالب های مدولار در برابر فشارهای جانبی بتن می گردد . سولجرها در طول های ۱، 1/5، 2/5 و ۳ متری تولید می‌شوند.
 
مزایای استفاده از سولجر:
 
1- به علت فرم خاص هندسی آن، مقاومت قالب بتن را در برابر فشار جانبی بتن تا چند برابر افزایش می دهد.
2- پس از باز کردن قالب فلزی بتن، سطح بتن صاف و زیبایی خواهیم داشت.
3- ایمنی اجرا در ارتفاع
با استفاده از بولت های عصایی ، سولجر ها بر روی پانل های قالب مدولار و لوله های پشت بند ثابت می شوند که با آزاد شدن بولت های تمام رزوه پس از اتمام بتن ریزی و سپری شدن ساعات اولیه گیرایی بتن، دیگر نیازی به آزاد کردن و برداشتن سولجر جهت جابجایی پانل های قالب نمی باشد و می توان مجموعه قالب ها، لوله های پشت بند و سولجرها را بصورت یکپارچه مشابه قالبهای تونلی با جرثقیل جابجا نمود .
جنس سولجر، ورق فولادی St.37 به ضخامت ۳ میلیمتر می باشد که به صورت ناودانی دوبل شده در طول های مختلف تولید می گردد .

قالب فیلر

فیلرها دارای کاربردهای متعددی بوده که عمده آنها بشرح زیر می باشند :  در مواردی که هیچ ترکیبی از قالب های مدولار جوابگوی سطح مورد نظر نبوده و سفارش پانل غیر استاندارد نیز به دلایل فنی و اقتصادی توجیه پذیر نباشد ، از فیلرها جهت پرکردن فضای خالی استفاده می شود . فضای مناسبی را جهت باز کردن قالب های بزرگ فراهم می سازد به نحوی که توصیه می گردد در مواردی که قطعات مدولار بصورت پانل های بزرگ به یکدیگر مونتاژ شده تا به کمک جرثقیل به جبهه کاری جدید منتقل گردند، فاصله بین پانل های اصلی با فیلر پر گردد تا برای حمل و نقل به راحتی جابجا گردند و پس از پایان کار بتن ریزی نیز بتوان پانل ها را به سهولت از سطح بتن جدا نمود .

 

فیلرها دارای کاربردهای متعددی بوده که عمده آنها بشرح زیر می باشند :

در مواردی که هیچ ترکیبی از قالبهای مدولار جوابگوی سطح مورد نظر نبوده و سفارش پانل غیر استاندارد نیز به دلایل فنی و اقتصادی توجیه پذیر نباشد ، از فیلرها جهت پرکردن فضای خالی استفاده می شود .

در بتن ریزی مقاطع بسته و دال ها ، فیلرها به دلیل تسهیل در بازشدن قالب ها موثر بوده و بسیار توصیه می گردند.

قالب ستون گرد در مشهد
قالب ستون در مشهد

قالب بندی ستون با مقاطع گرد

برای قالب بندی ستون گرد بتنی با قطرهای کوچکتر از 2 متر استفاده از قالب فلزی بتن کمانی امکان پذير نيست و اگر انجام پذيرد با کيفيت پائينی مواجه خواهيم بود، به همين دليل قالب فلزی ستون گرد به صورت خاص ساخته می شود.

معمولا مقاطع ستون های گرد بتنی از دو قسمت 180 درجه تشکيل می گردد و اجزای قالب فلزی ستون گرد بتنی توسط کلمپس فولادی نشکن به يکديگر متصل مي گردند. اين کلمپس ها بسيار مقاوم می باشند و توسط ضربه چکش در محل خود قرار می گيرند.


قالب بندی ستون ها :

نظیر قالب دیوار است, پشت بندها معمولاً از چهارتراشهایی با مقطع مربع و به اندازه لزوم و به فواصل معین و مساوی هم ساخته شده و به کمک بستهای فلزی و گوه‌ها محکم می‌شوند. با توجه به زیادی تعداد ستون ها، به خصوص در ساختمان های بزرگ، قالب ستون ها را می‌توان به دفعات نسبتاً زیادی مورد استفاده قرار داد. به همین علت باید در طراحی و ساخت آنها دقت کافی به کار بست تا ضمن استحکام کافی، باز و بسته کردن آنها ساده و عملی باشد.

قالب ستون های گرد به صورت لوله‌هایی با قطر مشخص و از جنس فایبرگلاسهای مسلح شده و یا از اجناسی نظیر آن ، که ضمن استحکام کافی نسبتاً سبک باشد، انتخاب می‌کنند. قالب های ستونهای گرد را گاهی از چوب نیز می‌سازند. در این حالت عرض صفحات چوبی را به مراتب کمتر از حالت قالب های ستونهای چند ضلعی در نظر می‌گیرند.

امروزه در ایران، به علت کمبود و گرانی چوب، ساختن و استفاده از قالب های فلزی برای ستونهای بتنی رایج شده است. این قالب که به دفعات نسبتاً زیادی می‌توان به کار برد و از ورق‌های فلزی با پشت‌بندهایی از نبشی ساخته می‌شوند وزن نسبتاً زیادی داشته و جابجایی آنها دشوارتر از قالبهای چوبی نظیرشان است.

 

قالب های فلزی بتن

قالب بتن ، قالب فلزی بتن ، قالب بتون ، قالب فلزی بتون ، قالب بتن دست دوم ، قالب فلزی بتن دست دوم ، قالب بتن بوذرجمهر ، قالب بتن صنعت یدک، قالب بتن خم ، قالب بتن ارس ، قالب بتن مدولار ، قالب بتن پرسی ، قالب بتن مرسل ، مرسل قالب ، قالب بتن لبه پنج ، قالب بتن لبه شش ، قالب بتن تسمه پنج سانتی ، قالب بتن تسمه شش سانتی ، قالب بتن کارکرده ، قالب بتن مستعمل ، قالب بتن مدولار ، قالب تیرچه ، قالب جدول ، قالب نیوجرسی ، قالب تونلی ، قالب پرنده ، قالب دال بتنی ، قالب مدولار پانلی ، قالب مدولار تخت ، قالب کنج داخلی ، قالب کنج بیرونی ، قیمت قالب فلزی بتن ، قیمت قالب بتن ، قالب کمانی ، اجاره قالب فلزی ، خرید قالب فلزی ، خریدار قالب فلزی ، فروش قالب فلزی ، فروشنده قالب فلزی _ دابست مثلثی ، داربست مدولار مثلثی ، اسکافولد ، اسکافولد مثلثی ،داربست امگا ، شورینگ ، فرم مثلثی ، پایه مثلثی ، داربست مثلثی دست دوم ، داربست مثلی کارکرده ، داربست امگا دست دوم ، داربست امگا کارکرده ، شورینگ دست دوم ، فرم مثلثی دست دوم ، فرم مثلثی کارکرده ، مهار داربست مثلثی ، مهار قطری داربست مثلثی ، مهار ضلعی داربست مثلثی ، کفشک داربست مثلثی ، پاشنه داربست مثلثی ، سرجک داربست مثلثی ، قیمت داربست مثلثی ، جدول وزنی داربست مثلثی ، وزن داربست مثلثی ، محاسبه داربست مثلثی _ داربست چکشی ، داربست ستاره ای ، فرم چکشی ، فرم ستاره ای ،داربست مدولار چکشی ، داربست مدولار ستاره ای ، قیمت داربست چکشی ، قیمت داربست ستاره ای ، قیمت فرم چکشی ، قیمت فرم مثلثی ، مهار داربست چکشی ، مهار فرم چکشی ، مهار داربست ستاره ای ، مهار فرم ستاره ای ، جدول وزنی داربست چکشی ، جدول وزنی داربست ستاره ای ، قیمت داربست چکشی ، قیمت داربست ستاره ای ، قیمت فرم ستاره ای ، قیمت فرم چکشی ، جدول وزنی داربست ستاره ای ، جدول ونی داربست چکشی ، چایه فرم چکشی ، پایه فرم ستاره ای ، کفشک داربست ستاره ای ، کفشک داربست چکشی ، محاسبه داربست چکشی ، محاسبه داربست مثلثی سرجک داربست ستاره ای ، سرجک داربست چکشی ، سرجک فرم ستاره ای ، فرم داربست چکشی _لوله داربست ،  لوله داربست فلزی ، داربست فلزی ، داربست فلزی دست دوم ، داربست فلزی کارکرده ، لوله داربست دست دوم ، لوله داربست کارکرده ، لوله داربست مستعمل ، لوله داربست فلزی دست دوم ، لوله داربست فلزی کارکرده ، لوله داربست فلزی مستعمل ، لوله داربس سبک ، لوله داربست سنگین ، لوله داربست نیمه سنگین ، قیمت لوله داربست ، خریدار داربست فلزی ، خریدار لوله داربست ، خریدار لوله داربست فلزی ، قیمت لوله داربست ،قیمت داربست فلزی ، قیمت لوله داربست فلزی _ سولجر ، سلجر ، سولجر دست دوم ، سولجر کارکرده ، سلجر دست دوم ، سلجر کارکرده _ جک ساختمانی ، جک سقغی ، شمع ساختمانی ، جک ساختمانی دست دوم ، جک ساختمانی کارکرده، جک سقفی کارکرده ، جک سقفی دست دوم ، شمع ساختمانی کارکرده ، شمع ساختمانی کارکرده ، پایه جک ، صلیب جک ، جک ساده ، جک صلیبدار ، جک ساختمانی صلیب دار ،  جک سقفی صلیبدار ، صلیب جک ساختمانی ، کفی جک ساختمانی ، جک ساختمانی بلند ، جک ساختمانی ۴ متری ، جک ساختمانی ۵ متری ، جک ساختمانی ۶ متری ، جک ساختمانی ۳٫۵ متری ، جک ساختمانی کوزه ای ، جک ساختمانی گلدانی ، جک ساختمانی رزوه ای ، جک ساختمانی رزوه بیرونی ، جک ساختمانی دو تکه ، جک ساختمانی سه تک ، جک عراقی ، رزوه جک ساختمانی .

با توجه به حساسیت کار این قالب ها و استفاده از آن ها در صنعت ساختمان و ساختمان سازی کیفیت این قالب ها بسیار اهمیت دارد.قالب گرد دارای استفاده های فراوانی می باشد که بیشتر این استفاده ها در صنعت ساخت و ساز می باشد.

شرکت های ساخت و ساز معمولا از انواع نو و دست دوم این قالب ها را برای کار خود بهره می گیرند.نکته ای که در مورد استفاده از قالب های گرد وجود دارد این است که مهم نیست که شما از دست دوم و یا نوی این محصول استفاده می کنید یا خیر اگر کیفیت این قالب ها خوب و مناسب باشد شما می توانید بارها از آن استفاده ی مفید داشته باشید.

شرکت تنهاپولاد به عنوان یکی از بهترین شرکت های تولید کننده و ارائه دهنده ی انواع قالب های ساختمانی به ویزه قالب گرد و قالب بتن و… این امکان را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد که بهترین قالب ها را برای استفاده در اختیار داشته باشید.

شما می توانید انواع قالب گرد را در انواع مختلف نو و دست دوم از این شرکت دریافت نمایید و چندین بار بدون هیچ گونه مشکلی از آن استفاده کنید.

با توجه به افزایش استفاده ی ساختمان سازان از این قالب ها شرکت های ارائه دهنده ی این قالب ها نیز افزایش یافته است اما برای دریافت با کیفیت ترین این محصول با ما تماس بگیرید.

تنهاپولاد بهترین لوازم ساختمان سازی به خصوص قالبهای گرد و قالب گرد دست دوم را با تضمین در اختیار شما قرار خواهد داد.

شرکت تنها پولاد از سال 1380 فعالیت خود را در زمینه خرید و فروش تجهیزات قالب بندی بتن شروع کرد . این تجهیزات را می توان بعد استفاده برای بار اول دوباره با برطرف کردن عیب و نقص های احتمالی و تعمیر آن استفاده نمود . این شرکت با در نظر گرفتن این موضوع بعد از مدتی با کسب و تجربه لازم به تعمیر و باسازی این تجهیزات پرداخت و آن ها را به صورت دست دوم به مشتریان خود عرضه کرد . این کار با صرفه جویی در منابع ملی همراه است .

در طی این سال ها شرکت تنها پولاد فعالیت های خود را گسترده نموده و محصولات متنوعی را به سبد فروش خود اضافه کرده است . تعدادی از این محصولات عبارتند از قالب بتن , قالب لارج پنل , قالب پل , قالب فلزی بتن , قالب بتن دست دوم , قالب گرد , قالب تونلی , قالب فلزی , قالب بتن نو , قالب تن خاص , داربست مثلثی , داربست چکشی , اسکافلد , اسکافلد چکشی , اسکافلد مثلثی , تخته سه لایی , تخته سه لایی دست دوم , پلی وود , لوله داربستی , جک سقفی , سرجک قابل رگلاژ و غیره .

این شرکت تمام این محصولات را توانسته است با بهترین کیفیت به مشتریان خود عرضه کند تا مشتریان تمام نیاز ساختمان خود را بتواند از یک شرکت با کیفیت خوب و قیمت مناسب تهیه نمایند وبرای خرید محصولات مختلف به مرکز های مختلف مراجعه نکنند و دچار سردرگمی نشوند .

قالب بتن گرد

در ساختمان هایی که با بتنی هستند از لوازمی به نام قالب بتن برای شکل دادن به بتن استفاده می کنیم . بتن مخلوطی از سیمان و مصالح دانه درشت و کمی آب است و بعد از خشک شدن محکم می شود و دیگر نمی توان به آن شکل داد . بتن خیس را در درون این قالب ها می ریزند تا زمانی که خشک شدند شکل این قالب ها را به خود بگیرند .

قالب ها بتنی در شکل ها و جنس های مختلف برای ساختمان ها و سازه های مختلف تولید می شوند و در بازار موجودند . یکی از انواع قالب های بتنی قالب بتن گرد است .از این قالب به طور معمول برای ساخت ستون هایی که گرد باشند استفاده می کنند . این ستون های گرد معمولا در پایه پل ها و بعضی از ساختمان ها مانند پارکینگ ها طبقاتی وغیره کاربرد دارند.

قالب بتن گرد به صورت دو تکه طراحی شده است و توسط ابزارهایی مانند پین و گوه این دو تکه را به هم متصل می کنند . ورق هایی که برای رویه این قالب ها به کار می رود ضخامتی در حدود 3 میلی متر دارند .

 

قالب بندی در سازه های بتنی یکی از مهم ترین مراحل ساخت به شمار می آید و باید هنگام اجرای آن از افرادی کمک بگیریم که تخصص کافی در این کار را داشته باشند . این موضوع سبب می شود که قالب بندی به طور مناسب انجام بگیرد و نتیجه کار رضایت بخش باشد .

قالب فلزی بتن