ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس

شرح :

ژل میکروسیلیس نوعی افزودنی برای ساخت بتن های پر مقاومت و نفوذ ناپذیر. ژل میکروسلیس جهت ساخت بتن های پر مقاومت و توانمند که علاوه بر بالابردن اسلامپ بتن باعث افزایش مقاومت بتن در برابر حمله یون های کلر و سولفات ها می گردد.

ژل میکروسیلیس ترکیبی است از: پودر میکروسیلیکا، نسل جدید فوق روان کننده، واترپروف، الیاف پلی پروپیلن، کاتالیزور و فیلر.

منطبق بااستانداردهای   ASTM C1202, BS1881 PART122, EN 12390

 

خواص مزایا :

1- توان افزایش اسلامپ بتن

2- توان کاهش جذب آب بتن و افزایش آب بندی بتن تا 98٪

3- توان افزایش چشمگیر مقاومت بتن در برابر حمله یونها

4- کلروسولفات ها و نمک های داخل آب و خاک

5- توان حداقل کاهش 20 درصدی نسبت آب به سیمان

6- توان ساخت بتن هایی با میزان آب به سیمان 37٪ به بالا

7- توان کاهش نفوذ آب در بتن تا کمتر از 10 میلیمتر در 28 روز

8- افزایش مقاومت سایشی بتن

9- کاهش میزان سیمان مصرفی نسبت به میزان مصرف مکمل بتن

10- امکان جایگزینی سیمان تیپ 2 با تیپ 5

11- سهولت پمپاژ بتن

12- درصد جذب آب بتن 28 روزه کمتر از 2 درصد

 

 کاربرد :

1- تولید بتن هایی با مقاومت فشاری و سایشی بالا

2- مخصوص مخازن تصفیه خانه ها و فاضلاب ها

3- مقاومت در مقابل محیط های اسیدی و قلیائی های سیپتکها و …

4- تصفیه خانه های صنعتی

5- بتن ریزی در مناطق ساحلی و مرطوب و در معرض حمله یون های کلر و سولفاتها

6- ساخت بتن های در معرض آتش سوزی و انفجار

 

مشخصات فنی :

حالت فیزیکی

دوغاب غلیظ

رنگ

خاکستری

وزن مخصوص

1/3 گرم در سانتیمتر مکعب در دمای 25 درجه ساتیگراد

اسیدیتیه (PH)

8 الی 9

میزان مصرف :

میزان مصرف ژل میکروسیلیس S-M2 بسته به میزان روانی و مقاومت فشاری مورد نیاز بین 2 الی 3 کیلوگرم به ازای 100 کیلو سیمان پیشنهاد می گردد ( آزمایش های کارگاهی ملاک میزان دقیق مصرف می باشد).

 

روش مصرف :

ژل میکروسیلیس S-M2 را می توان در بچینگ و یا تراک میکسر به بتن اضافه نمود ( به ازاء هر متر مکعب یک دقیقه میکس نمایید).

 

 نحوه عملکرد در بتن :

فوق روان کننده موجود با قطبی کردن ذرات سیمان باعث افزایش اسلامپ و توان کاهش آب و همچنین همزمان با مواد واترپروف موجود نیز با جایگزینی در فضای خالی بتن باعث کاهش نفوذ پذیری بتن می گردد. پس از آغاز گیرش اکسید سیلیسیوم میکروسیلیس داخل مکمل، با هیدرواکسید کلسیم داخل سیمان واکنش داده و سیلیکات کلسیم تولید می کند. سیلیکات کلسیم مازاد ایجاد شده باعث افزایش مقاومت فشاری شده و میزان قلیائیت بتن را کاهش و از سرطان بتن جلوگیری می نماید.

 

بسته بندی:

ژل میکروسیلیس  S-M2در کیسه های 15 و 30 کیلویی آماده تحویل می باشد .

 

نگهداری :

ژل میکروسیلیس S-M2 را می توان به مدت 12 ماه در بسته بندی اصلی و دور از گزند سرما و تابش خورشید و در بازه ی دمایی +5 تا +35 درجه سانتیگراد نگهداری نمود.

 

نکات ایمنی و آگاهی :

این محصول برای آب شرب هیچگونه اثرسوئی نداشته و همینطور حاوی مواد آتش زا و سمی نمی باشد. در صورت تماس با چشم، موضع را به مدت 2 دقیقه با آب فراوان شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایید.

ژل میکروسیلیس چیست ؟

ژل میکروسیلیس یک نوع از افزودنی های بتن توسعه یافته و کالایی شامل فوق روان کننده بتن و میکروسیلیس پودری و افزودنی های بتن دفع کننده آب است که با اسم میکروسیلکا الیاف دار هم شناخته می شود ، به این صورت که با درجه ی بالایی از قدرت ، افزایش نسبی توانمندی های مقاومت فشاری ، خمشی و کششی ، دوام وطول عمری بیشتر ، نفوذ ناپذیری قابل توجه نسبت به بتن معمولی و اسلامپ بالاتر در جهت تهیه و تولید بتن هایی نفوذ ناپذیرکاربردی مطلوب و فراوان داردژل میکروسیلیس درحین فرایند اختلاط  فضای های خالی و فرج های موجود را اشغال نموده و موجب کاهش نفوذ پذیری بتن به میزان چشم گیری می شودژل میکروسیلیس در واقع جایگزین مطلوبی در ناحیه ای از سیمان ، برای انواع متعددی از افزودنی های بتن ؛ من جمله انواع روان کننده ها و فوق روان کننده ها ، آب بند کننده ها و استژل میکروسیلیس در واکنش نهایی با جذب آهک آزاد و تبدیل آن به سیلیکات کلسیم با بازده ای موثر سبب بهبود ویژگی های بتن شما می شود.

ژل میکروسیلیس و امتیازات آن

یکی از مسائل مهم در عرصه ی  سازه های بتنی مسئله دوام آن ها در برابرضربه ، حمله های شیمایی مثل یون های کلر و سولفات ، نمک ها ، ئیدروکسیدها و بارهای متناوب دینامیکی است که این امر بوسیله ی ژل میکروسیلیس قابل مرتفع شدن است.

·                     افزایش مقاومت فشاري ، كششي ، خمشي و سايشي بالاتر نسبت به بتن معمولی با به کاربردن ژل میکروسیلیس دارای الیاف پلی پروپیلن

·                     ایجاد بتن های مقاوم در برابر ضربه و تنش ، کاهش میزان نفوذ پذيري با ژل میکروسیلیس تا حدود 20 برابرکمتر از بتن معمولی

·                     تهیه بتن هایی مقاوم با استفاده از ژل میکروسیلیس در برابر نفوذ کلرها ، سولفات ها ، نمک ها ، ئیدروکسیدها و محلول های شیمیایی

·                     تهیه بتن هایی مقاوم در برابر خوردگی و با دوام در محیط هایی با درجه حرارت بالا بوسیله ی ژل میکروسیلیس

·                     تهیه بتن با دوام در سازه های دریایی و خشکی ، هم چنین در سیکل های ذوب-یخبندان

·                     کاهش مصرف سیمان در مقاومت ثابت

·                     کاهش جمع شدگی ناشی از خشک شدن

·                     کاهش واکنش مواد قلیایی و سنگ دانه ها

·                     کاهش انقباض ناشی ازکربناسیون

·                     کاهش خوردگی فلزات و میلگرد ها

·                     افزایش مقاومت الکتریکی بتن

·                     کاربرد آسان و صرفه جویی وکاهش میزان مصرف آب

·                     افزایش چسبندگی بتن و آرماتور

·                     کاهش درز ها و ترک های حاصل از جمع شدگی

·                     افزایش عمر و دوام سازه

·                     کاهش هزینه های اجرایی سازه

·                     کاهش وزن سازه

·                     افزایش خاصیت الاستیسیته بتن

·                     بهبود پمپاژ و کاهش استهلاک تجهیزات

·                     تولید بتن با اسلامپ بالا

ژل میکروسیلیس و کاربرد های آن

·                     در جهت ساخت سازه های ساحلی و سازه های ویژه نگهدای آب

·                     تولید بتن های با مقاومت بالا ، برای  بتن ریزی های با حجم زیاد

·                      مورد استفاده در بتن هایی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد

·                     در انجام فرایند های روسازی بتنی

·                     مورد مصرف در سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی

·                     مورد کاربرد مقاطع نازک بتنی

·                     در بتن های نظامی و پدافند

·                     در بتن های آب بند ، تونل های راه و آب ، کانال های انتقال آب ، تصفیه خانه

·                     بسیار مناسب بجهت ساخت سازه های بتنی در معرض انفجار و تنش و بتن کف سخت صنعتی

·                     برای بتـن ریزی در نواحی که تحت اثر حمله مواد شیمیایی و خورنـده است

·                     ساخت سازه های بتنی اسکله ها  ، پل ها ، عرشه پل ، مخازن و سد ها

ژل میکروسیلیس را چگونه مصرف کنیم ؟

·                     همواره میزان دقیق مصرف و مقاومت 24 ساعته باید بر اساس آزمایشهای کارگاهی تعیین گردد.

·                     حتما پیش از مصرف و اختلاط چند افزودنی با کارشناسان فنی و واحد کنترل کیفیت شرکت بتن شیمی خاتم مشورت فرمایید.

·                     اختلاط چند افزودنی مستلزم افزودن مجزای هر یک به مخلوط بتنی و با هماهنگی کامل با کارشناسان فنی شرکت بتن شیمی خاتم می باشد.

·                      5 تا 7 درصد وزن سیمان بسته به اينكه افزايش مقاومت و يا افزايش عمر مفيد و دوام بتُن مورد نظر باشد از ژل میکروسیلیس استفاده شود.

·                     این ژل میکروسیلیس را بعد از اختلاط اجزا خشك و بعد از اختلاط كليه اجزاء بتُن اضافه نموده و عمل اختلاط را به مدت 5 دقيقه ادامه دهيد.

·                     ژل میکروسیلیس شرکت بتن شیمی خاتم با استاندارد ASTM C 1240 مطابقت کامل دارد.

ژل میکروسیلیس چه مشخصاتی فنی دارد ؟

·                     وزن مخصوص ژل میکروسیلیس : 1/6 گرم بر سانتی متر مکعب

·                     توانایی انحلال ژل میکروسیلیس : در آب

·                     PH ژل میکروسیلیس : خنثی و حدود 7

·                     رنگ ژل میکرو سیلیس : خاکستری / طوسی

·                     حالت فيزيكي ژل میکروسیلیس : خمیر کشسان

ژل میکروسیلیس یا میکروسیلیس ژل شده یا مکمل بتن نوعی افزودنی بتن اصلاح شده پیشرفته بر پایه روانسازهای بتن، ‌میکروسیلیس، سیلیس و الیاف پلی پروپیلن می باشد. ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن برای ساخت انواع بتن توانمند،‌ بتن آب بند، ‌بتن نفوذ ناپذیر و بتن با دوام مورد استفاده قرار میگیرد. در شرایط آب و هوایی مهاجم نظیر مناطق ساحلی و مناطق کویری نیاز به مواد افزودنی وجود دارد که بتن را نفوذ ناپذیر کند و جذب آب بتن را کاهش دهند که استفاده از ماده افزودنی ژل میکروسیلیکا یا مکمل بتن راهکار ایده آلی است. که علاوه بر وجود دوده سیلیس و الیاف پلی پروپیلن در ساختار خود که به تنهایی موجب بهبود خواص بتن خواهند شد، ‌دارای روان کننده در فرمولاسیون خود می باشد که در نتیجه علاوه بر روانی بتن موجب کاهش آب مصرفی بتن نیز خواهد شد که به این ترتیب موجب افزایش مقاومت های بتن و خواص ویژه آن خواهند شد. شاید ایده تولید ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن خمیری زمانی به ذهن رسید که استفاده از دوده سیلیسی، یا پودر میکروسیلیس وسوسه بود ولی روش مصرف سخت آن،‌ عدم ترکیب مناسب با بتن و آلودگیهای ایجاد شده از آن برای نیروی انسانی مشکلات عمده ای را برای مجریان محترم ایجاد کرد و با تولید ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن علاوه بر حل مشکل روش های مصرفی پودر میکروسیلیس یا دوده سیلیسی بهبود و کارایی بهتری با تولید ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن حاصل شد. پودر میکروسیلیس یا دوده سیلیسی با توجه به داشتن ذرات بسیار ریز و به دلیل پراکندگی آسان در فضا از نظر زیست محیطی مشکلی جدی تلقی می شود که تولید ژل های پوزولانی یا ژل میکروسیلیس به این معضلات پایان داد. از جمله خصوصیات ویژه ای که ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن برای بتن ایجاد می کند نفوذ ناپذیر نمودن بتن است این خاصیت به دلایل موادی که برای تولید ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن فرموله شده اند می باشند. برای تولید ژل میکروسیلیس از مواد روانساز و مواد آب بند کننده و دوده سیلیسی و الیاف پلی پروپیلن استفاده شده است که همگی به نحوی در آب بندی و نفوذ ناپذیر شدن بتن نقش دارند. با ایجاد روانی بیشتر بتن توسط روان کننده به کار برده شده در تولید ژل میکروسیلیس ذرات ریز دوده سیلیسی یا پودر میکروسیلیس و ذرات زیر بتن حرکت کرده و به سوی فضاهای خالی بین سنگدانه های درشت تر حرکت می کنند و موجب پر شدن فضای خالی بین آنها شده و به این ترتیب موجب نفوذ ناپذیرتر شدن و همچنین حصول مقاومت بیشتر در بتن می شوند. نفوذ ناپذیر نمودن بتن توسط ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن تا حدود زیادی می تواند مانع خوردگی فولاد با آرماتور داخل بتن مسلح شود به این ترتیب که خوردگی فولاد مسلح کننده بتن مهم ترین پر هزینه ترین نوع خرابی بتن است که این خرابی عموماً‌ به دلیل نفوذ مواد مخرب کلرایدها و غیره می باشد. خواه کلرایدها ازآب اقیانوس و چه از نمک های یخ زدا وارد بتن شده باشند نتیجه یکسان است. استفاده از بتن های میکروسیلیسی با بتن های سیلیسی یا بتن میکروسیلیسی در برابر حملات سولفاتی نیز از خود مقاومت نشان خواهند داد چنانچه ساختار شیمیایی سیمان پرتلند مصرفی،‌ در حمله سولفاتی نقش دارد، ‌اما تحقیقات نشان داده است که نسبت آب به سیمان مواد سیمانی نیز ( w/cm ) یک فاکتور بحرانی به حساب می آید. کاهش w/cm به طور موثر، نفوذپذیری بتن را کاهش می دهد. افزودن ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن نفوذ پذیری را تا حد زیادی کاهش می دهد و سبب به تاخیر انداختن بیشتر هرگونه واکنش مضر می گردد .

مصرف ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن در کفسازی نیز تاثیرات عالی به دنبال خواهد داشت. عملیات بتن در کفسازی نیز تاثیرات عالی به دنبال خواهد داشت. در عملیات کفسازی به دلیل عدم آب انداختگی بتن و میکروسیلیس،‌ پرداخت کاری کف در یک عملیات یک مرتبه ای پیوسته به پایان می رسد. در نتیجه کارفرما کف سازی مطلوب تری خواهد داشت و پیمانکار عملیات کفسازی را با افزودن ژل میکروسیلیس در زمان کوتاه تر و با نیروی انسانی کمتر به پایان خواهد برد. علاوه بر موارد مذکور در کفسازی بتنی که با ترکیب ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن اجرا شده است شاهد بتنی صاف تر و با مقاومت حداقل 30٪‌ بالاتر از بتن معمولی خواهیم بود که برای کف بتنی بسیار حائز اهمیت است. مصرف ژل میکروسیلیکا یا مکمل بتن نتیجه خاصی روی افزایش سرعت هیدراتاسیون ندارد. اگر چه میزان حرارت هیدراسیون میکروسیلیس شبیه حرارت هیدراسیون سیمان پرتلند است،‌ اما کسب مقاومت آن بسیار سریعتر می باشد. بنابراین با ایجاد توازن بین مقدار سیمان پرتلند و میکروسیلیس در یک مخلوط بتنی می توان حرارت هیدراسیون را با ثابت نگه داشتن نرخ کسب مقاومت کاهش داد. ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن را می توان با افزودن مواد دیرگیر کننده یا زودگیر کننده در انواع شرایط آب و هوایی سرد و گرم مورد استفاده قرار داد و شاهد نتایج عالی و چشمگیر شد. از خصوصیات ویژه ژل میکروسیلیس این است که با افزودن آن به بتن می توان 5 الی 10 درصد از عیار سیمان مصرفی بتن کاهش داد. به لحاظ روان کنندگی و نفوذناپذیر نمودن، ‌ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن گزینه مناسب برای استفاده در بتن استخرها، مخازن و سیلوها می باشد و علاوه بر افزایش مقاومت این گونه سازه های بتنی نفوذ ناپذیری و افزایش عمر آنها را به دنبال خواهد داشت. میزان مصرف دقیق ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن باید با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع مصالح مصرفی با آزمایشات دقیق کارگاهی تعیین شود. اما با توجه به بروشور فنی شرکت شیمیایی بتن پلاست میزان مصرف ژل میکروسیلیکا یا مکمل بتن 5 الی 8 درصد وزن سیمان مصرفی است. پیشنهاد می شود با توجه به حجم بتن و عیار سیمان مصرفی توزین ژل میکروسیلیس برای ترکیب با بتن دقیقاً توزین شود و به ازای هر متر مکعب بتن 1 دقیقه با بتن میکس شود .

ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن را می توان در آب اختلاط بتن ترکیب نموده و سپس به اجزاء خشک بتن افزود و یا پس از ترکیب کامل بتن به مخلوط اضافه شود. بهترین روش افزودن ژل میکروسیلیس با بتن به این ترتیب است که یک حجم ژل میکروسیلیس با یک حجم آب اختلاط بتن میکس شده و سپس به بتن افزوده شوند تا راحت تر با بتن ترکیب شوند. پیشنهاد می شود در مواردی که فاصله زمانی ساخت و بتن ریزی زیاد است در دومرحله ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن مورد استفاده قرار گیرد ( یک قسمت در بچینگ و قسمت بعدی 2 دقیقه قبل از بتن ریزی به تراک میکسر اضافه شود ) با افزودن ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن و حمل تا پروژه هیچ تغییری در ساختار بتن ایجاد نخواهد شد. اما باید توجه شود چنانچه مسافت کارخانه ساخت بتن تا محل پروژه طولانی می باشد بهتراست از ژل میکروسیلیس دیرگیر یا مکمل بتن دیرگیر استفاده شود تا سرعت روند واکنش هیدراسیون بتن را کاهش دهد .

در مصرف ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن باید توجه شود که چنانچه علاوه بر آب بندی بتن افزایش مقاومت مدنظر است باید با توجه به بروشور فنی شرکت شیمیایی بتن پلاست از آب بتن کاسته شود و عملیات اختلاط به طور مناسب انجام شود. چنانچه کلیه مراحل طبق دستورالعمل های ارائه شده توسط دفتر فنی و بروشور فنی شرکت شیمیایی بتن پلاست انجام شود افزایش مقاومت 30 الی 70 درصدی نسبت به بتن شاهد خواهیم داشت. ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن برای تولید بتن سقف های C.D.S یا سقف های بدون میلگرد نیز کارائی مطلوب دارد چون ژل میکروسیلیس به لحاظ دارا بودن الیاف پلی پروپیلن در ساختار خود می تواند باعث مسلح شدن بتن دقت C.D.S شود .

استفاده از ژل میکروسیلیس برای بتن ریزی های حجیم برای آب بندی گزینه مناسب است و نتایج ایده آلی در برخواهد داشت نکته قابل توجه این است که چون در بتن ریزی های حجیم،‌ کیورینگ و عمل آوری مغز بتن سخت می باشد، ‌باید از مکمل بتن دیرگیر استفاده شود تا علاوه بر آب بندی و نفوذ ناپذیر شدن و افزایش مقاومت بتن ،‌گیرش بتن نیز کنترل شود .

باید توجه داشت که حداکثر نفوذناپذیری قابل بتن برای یک بتن آب بند 30mm است که این خواسته با مصرف ژل میکروسیلیس در ساختار جسم بتن محقق خواهد شد. به شرطی که علاوه بر افزودن مواد افزودنی کلیه عملیات بتن ریزی از مرحله ساخت بتن،‌ حمل، اجرا و کیورینگ به درستی انجام شود. مصرف ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن خصوصیات و ویژگیهای منحصر به فردی به شرح زیر برای بتن ایجاد خواهد نمود .

·         کاهش عیار سیمان به میزان 5 الی 10 درصد

·         کاهش آب انداختگی و جداشدگی سنگدانه های بتن

·         افزایش مقاومت مکانیکی بتن

·         سهولت پمپاژ بتن و کاهش استهلاک در تجهیزات بتن ریزی

·         افزایش دوام و پایایی بتن در سیکل های ذوب و انجماد

·         سازگاری ژل میکروسیلیس با انواع سیمان ها

·         افزایش مقاومت الکتریکی بتن

·         افزایش مقاومت سایشی بتن

·         کاهش نفوذ پذیری در برابر آب،‌ یون کلر و هجوم سولفات ها

·         کاهش ترک های ایجاد شده در بتن

·         قابلیت استفاده همزمان با انواع روانسازهای بتن

·         ساخت بتن کاملاً خمیری

·         ایجاد سطحی صاف و اکسپوز

·         افزایش روانی بتن بدون نیاز به افزودن فوق روان کننده

ترکیب ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن در ساختار جسم بتن موارد کاربرد ویژه ای به شرح زیر برای بتن ایجاد می کند

·         تولید بتن های پر مقاومت

·         تولید بتن های نفوذ ناپذیر

·         تولید بتن های با دوام و پایا

·         مناسب برای بتن ریزی های حجیم

·         مناسب برای بتن ریزی در معرض سیکل های ذوب و انجماد

·         مناسب برای تولید بتن آب بند تونل ها،‌ راه و آب،‌ کانال های انتقال آب،‌ تصفیه خانه ها و مخازن

·         مناسب برای بتن های کف سخت صنعتی

·         مناسب برای تولید بتن هایی که نیازمند حداقل هدایت الکتریکی باشد .

·         مناسب برای ساخت بتن های اسکله، پل، عرشه پل،‌ مخازن و سدها

·         مناسب برای بتن ریزی در مناطقی که تحت حمله مواد شیمیایی و خورند قرار خواهد گرفت